S víkendem přijde ochlazení, sněžit bude po celém Česku. Mrazivé teploty můžou poškodit vegetaci

4 měsíce starý 32

Nadcházející víkend bude na většině území Česka sněžit, na horách i trvale a vydatně. Teploty přes den vystoupají jen několik stupňů nad nulu, noční mráz ale může poškodit vegetaci. Meteorologové očekávají v noci a ráno náledí či zmrazky, na horách se mohou místy tvořit sněhové jazyky. Vyplývá to z předpovědi počasí a informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na facebooku.

Praha 9:20 31. března 2022

ČHMÚ v předběžném varování upozornil, že od soboty zatím do odvolání hrozí v celé zemi mráz ve vegetačním období (Ilustrační foto) | Foto: jggrz | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0

Do Evropy bude v následujících dnech zesilovat příliv studeného vzduchu, který povede k ochlazení. „Od pátku do neděle se bude dále ochlazovat a sněhové srážky se postupně budou vyskytovat i v nížinách,“ uvedli meteorologové na twitteru.

Od úterý bude v Česku zataženo a postupně se ochladí. Od čtvrtka může v noci mrznout

Číst článek

V pátek se sněhové srážky postupně rozšíří na celém území, a to ve všech polohách. Na horách bude sněžit vydatněji, sníh zůstane místy ležet i v nižších polohách, kde se mohou objevit také srážky smíšené nebo dešťové. Přes den ukáže teploměr dva až šest stupňů, na jižní Moravě ještě až osm stupňů Celsia.

V sobotu zůstane obloha většinou zatažená, na většině území bude znovu sněžit. Nejnižší noční teploty se budou pohybovat mezi plus a minus dvěma stupni, ojediněle se může tvořit náledí, na horách sněhové jazyky.

V neděli bude dál zataženo až oblačno, místy se objeví sněhové přeháňky. Během dne bude srážek i oblačnosti ubývat. Teploty zůstanou v noci pod bodem mrazu, opět hrozí náledí. Nejvyšší denní teploty budou po oba víkendové dny od nuly do plus čtyř stupňů.

ČHMÚ v předběžném varování upozornil, že od soboty zatím do odvolání hrozí v celé zemi mráz ve vegetačním období, výstrahu zatím nevydal. Nízké teploty mohou poškodit například rozkvetlé ovocné stromy. Nejcitlivější jsou na jarní mrazy meruňky.

Po víkendu se začne zvolna oteplovat. Sněžit už má jen na horách, jinde bude pršet, noci ale zpočátku zůstanou mrazivé.

ČTK

Zdroj