Sabotáže na ruském území: Prapor Šaman ukrajinských speciálů operuje v týlu nepřítele

5 měsíce starý 115

Elitní ukrajinská jednotka provádí diverzní operace na ruském území, uvedl britský deník The Times, který hovořil s dvěma členy tohoto vojenského uskupení a představitelem ukrajinské rozvědky. Misí ukrajinské jednotky Šaman, jejíž vojáci podle deníku bojovali po boku Američanů a Britů v Afghánistánu, je zničit infrastrukturu klíčovou pro podporu ruské invaze na Ukrajinu.

Londýn/Kyjev 20:41 27. června 2022

Příslušník ukrajinských speciálních sil ve vesnici Zelene Pole v Doněcké oblasti | Foto: Dmytro Smoliyenko | Zdroj: Reuters

„Nejzajímavější mise se odehrávají v týlu nepřítele - nastražování výbušnin za frontovou linií, za hranicí,“ sdělil The Times 25letý četař, který vystupuje pod krycím jménem Dvacet dva a účastní se bojů proti Rusku od roku 2014.

„Rusové nechápou, co se stalo, nemůžou často uvěřit, že jsme tam byli,“ dodává jeho kolega vystupující pod jménem Hezoun. I on je členem praporu Šaman, jak se přezdívá 10. oddílu speciálních sil kvůli jeho bezmála nadpřirozeným schopnostem, vysvětluje The Times.

Ruské rakety dopadly na ukrajinský Kremenčuk. Zasáhly nákupní středisko, kde bylo přes tisíc lidí

Číst článek

Jde o průzkumnou a útočnou jednotku, do níž mohou vstoupit jen ti, kdo projdou obtížnými testy odolnosti.

„Posíláme je plnit nejtěžší úkoly, protože jsou to ti nejlepší a nejodvážnější,“ sdělil listu vysoce postavený představitel tajných služeb.

Přesné cíle útoků, které jednotka provádí, jsou tajné. Informace o operacích ale pomáhá vysvětit sabotáže na ruském území včetně požárů skladů pohonných hmot nebo munice, poznamenal deník a uvedl, že speciální ukrajinské jednotky přiznaly zapojení do bojů v Rusku poprvé.

Jednotka Šaman kromě toho plní úkoly i na Ukrajině - postavila se Rusům například v bojích o letiště v Hostomelu u Kyjeva.

ČTK

Zdroj