Šachy v bráně vyšly Varaďovi. Nebyli jsme tvrdí a potopil nás nesmysl, štvalo Jandače

3 měsíce starý 55

 Lukáš Filipec / HC Oceláři Třinec

Třinec v letošním finále Spartě potřetí ucukl, Pražané budou muset ve čtvrtek opět dotahovat a při skóre 2:3 tentokrát odvracet úplný konec.

Oceláři mají na své straně historickou statistiku. Od doby, co se play off hraje v sériích na čtyři vítězná utkání, nastal ve finále stav 2:2 v pěti případech. A pokaždé se pak z titulu radoval tým, který pro sebe utrhl bod z pátého zápasu. Což teď zvládla parta kouče Václava Varadi.

"To mě vůbec nezajímá," zakýval po porážce 3:7 rozmrzelý trenér hostů Josef Jandač. "Už jsme si k tomu něco řekli, čtyřikrát nás ještě pořád neporazili. Sérii máme zpátky doma, musíme se oklepat," pokračoval.

Jenže při předchozích prohrách v prvním a třetím zápase nepodal jeho tým zdaleka tak špatný výkon jako v utkání číslo pět. "Vůbec se nám to nepovedlo, nemělo to od nás žádné parametry," zlobil se Jandač.

Sparta v první třetině zareagovala na vedoucí třinecký gól, když domácí brankář Ondřej Kacetl k údivu všech propustil nahození Davida Němečka přes celé hřiště. Přestože uprostřed kluziště došlo k teči, gól šel jasně na Kacetlův vrub.

Po další teči o dvě minuty později už sparťané vedli. "Ale neudrželi jsme Třinec v tom, aby musel dotahovat. Udělali jsme chybu na modré čáře a soupeř vyrovnal. Nepovedl se nám ani nástup do druhé třetiny," počítal Jandač. V rozmezí pěti minut padly čtyři góly a Oceláři rázem vedli 5:3.

"Po kontaktním gólu na 3:4 nás potopil nesmyslný faul, oplácení. Dostali jsme pátý gól a tam nás to dostalo," popisoval trenér klíčové momenty s odkazem na faul švédského beka Maxima Matuškina.

To už byli ze hry oba startovací brankáři. Pro Júlia Hudáčka skončil zápas gólem na 4:2, kdy mu lacině prošel pokus Martina Marinčina. Kacetl byl stažen po zakryté a Tomášem Šmerhou tečované ráně na 4:3 o dvě minuty a 38 sekund později.

"Oba gólmani měli předtím výborné výkony, ale v pátém zápase to na oba dolehlo," hodnotil Jandač. Zatímco slovenský gólman přepustil své místo Matěji Machovskému hned, Kacetlovi se z branky vůbec nechtělo. Po chvilkové debatě s kolegou Markem Mazancem přeci jen odbruslil.

"Káca nás v play off drží pořád, v každém zápase chytí víceméně dva góly. Teď jsme ho museli podržet my a nasázet více branek. Naštěstí to tam napadalo," vyprávěl autor dvou tref Ondřej Kovařčík.

Jednatřicetiletý Kacetl vychytal Ocelářům už loňský titul, s rekordními šesti nulami a úspěšností přes 95 procent. Také letos začal jako jednička ve všech třinácti utkáních, ale potvrdil, že občas přitahuje kuriózní góly.

V minulé sezoně inkasoval od Sparty rovněž přes celé hřiště, v základní části z hole Milana Jurčiny. V aktuálním ročníku ho takhle v 32. kole zase nachytal plzeňský Peter Čerešňák. Ve čtvrtfinále s Vítkovicemi dostal gól pro změnu po smolném odrazu puku od mantinelu.

I tak je možné, že v šestém duelu znovu dostane důvěru on. "Jeden tam půjde. Ten, o kterém jsem přesvědčený, že to zavře," komentoval otázku brankáře pro příští utkání tradičně neurčitě trenér Varaďa. Jandač na stejný dotaz u svého týmu odvětil, že už ví, ale pochopitelně nepoví.

V Třinci se mu vedle promrhané druhé třetiny nelíbil ani způsob, jakým Sparta utkání dohrála po gólech Martina Růžičky a Ondřeje Kovařčíka na 6:3, respektive 7:3. Třetí dějství potom nebylo zdaleka tak intenzivní jako předchozí dvě.

"Čekal jsem od hráčů víc. Chtěl jsem, abychom ten zápas dohráli do konce, abychom byli tvrdí, ale nepřišlo mi to tak. Věřím, že v šestém zápase kluci zaberou," uzavřel zklamaný Jandač.

Varaďa naproti němu prožil vítězný den 46. narozenin. Vloni připadl na 26. dubna přímo ocelářský titul, letos získaná příležitost finálovou bitvu rozhodnout. "Vyšlo to na duben, znamení Býka, což mě poznamenává také v trenéřině. Vážím si toho, jak tým hrál a vyhrál," pochvaloval si.

Zdroj