Šance Andreje Babiše na zvolení prezidentem se snížily, protikandidáty by to ale nemělo ukonejšit

4 měsíce starý 24

Autogramiáda premiéra Andreje Babiše (ANO) na pražském Chodově | FOTO: Tom Rimpel / se svolením autora

Spolu s tím, jak byl předseda hnutí ANO Andrej Babiš minulý týden obžalován v kauze padesátimilionového dotačního podvodu ohledně stavby areálu Čapí hnízdo (byť mu žalobce navrhuje pouze podmínku a peněžitý trest), se přeci jen bývalému premiérovi o něco snížily jeho šance na zvolení prezidentem. Babišovi neprospěla ani válka na Ukrajině, která rovněž přispěla k tomu, že se zvýšily šance generála ve výslužbě Petra Pavla. Šéf ANO ovšem nehodil flintu do žita a dělá vše proto, aby aktuální situaci zvrátil, jestli se mu to podaří záleží i na jeho protikandidátech.

Sázkové kanceláře mají v tuhle chvíli už jasno v tom, že existuje větší pravděpodobnost, že hlavou státu bude zvolen spíše někdejší náčelník Generálního štábu České republiky Pavel než bývalý předseda vlády Babiš. Tipsport má tak vypsaný kurz na Petra Pavla 2.05 a na Andreje Babiše 3.20. Velmi podobně to vidí i Fortuna (Pavel 2.15 a Babiš 3.10).

Dále čtěte

Tisková konference vlády (Úřad vlády ČR)

Fialova vláda zatím budí důvěru, a to je v tuhle chvíli to nejdůležitější

číst článek »

Ačkoli předseda hnutí ANO stále ještě neoznámil, zda na prezidenta hodlá kandidovat a své rozhodnutí se chystá zveřejnit až v září, v současné době po drobném zaváhání vlivem válečného konfliktu na Ukrajině i po svém pobytu v nemocnici, se už opět naplno vrhnul do své prezidentské kampaně. Tu samozřejmě tak neoznačuje a tváří se, že vůbec neexistuje.

Babiš tak opět objíždí republiku a setkává se s lidmi a jak dává najevo a jak se opakovaně zdůrazňuje na jeho facebookovém profilu, patřičně si to užívá: „Konečně mezi lidmi! Přišel jsem se podívat do Lysé nad Labem na výstavu Jarní zemědělec. Tři hodiny jsem se fotil s lidmi a podepisoval knížky. A lidi měli docela zájem, díky!“

Na jiném místě se pak pro změnu dočteme: „Zase mezi lidmi! Super pondělí v Bílině. Začali jsme na základce, debatou s učiteli, kteří se kvůli některým nepřizpůsobivým žákům bojí chodit do tříd. Pokračovali jsme krátkou procházkou v místním Pohádkovém lese a den zakončili skvělou besedou s místními občany. Sál praskal ve švech. Díky, že jste přišli. Fotky už jste určitě viděli, tak si teď pusťte video.“

Ve svých starých kolejích

Jistě, že jde o prezidentskou kampaň, o co jiného by také šlo, byť to Andrej Babiš nepřizná. Předseda hnutí ANO se tak vrací do své už dříve připravené a nastoupené trajektorie, která by ho měla vynést až do prezidentského úřadu ze které se však vlivem událostí uplynulých týdnů přeci jen trochu vychýlil.

Dále čtěte

Ivan Bartoš (Alena Spálenská / se souhlasem autorky)

Nedostatek dostupného bydlení, škol a školek byl už před válkou. Teď to musíme řešit pro další lidi, říká Bartoš

číst článek »

Nyní už zase jede ve svých starých kolejích snad jen s jedním jediným rozdílem, Andrej Babiš ještě mnohem více než dříve sází na to, že hlavním a ústředním tématem prezidentské volby v lednu příštího roku bude zhoršená ekonomická situace v České republice a vysoké ceny prakticky všeho.

Neustále o tom tedy mluví a sociální sítě zaplavuje kritikou vlády Petra Fialy, co se týče toho, že nepomáhá našim občanům a vůbec se o ně nestará. Jestli mu tahle sázka vyjde nebo ne, se teprve uvidí, ale instinkt Babišových marketingových specialistů v tomto ohledu rozhodně nelze podceňovat.

Stejný instinkt jim zřejmě zavelel, aby se Babiš rovněž vyhranil vůči prezidentovi Miloši Zemanovi a jeho omilostnění šéfa Lesní správy Miloše Baláka, který byl odsouzen za ovlivňování veřejné zakázky v Lánské oboře. „Z dnešní milosti pana prezidenta nemám vůbec dobrý pocit. Za mě je to velmi nešťastné rozhodnutí a jsem přesvědčený, že se nebude líbit ani lidem. Prezident má sice na takové rozhodnutí právo, ale nevrhá to dobrý dojem na prezidentský úřad a podrývá to i důvěru ve spravedlnost,“ vymezil se vůči Zemanovi na svém facebookovém profilu předseda hnutí ANO.

Ekonomické a sociální potíže

Klíčové je přitom slovní spojení, že se to nebude líbit ani lidem, o to tady koneckonců jde a o nic jiného – být na straně lidí, respektive usilovat o to, aby to tak co nejvíce vypadalo. To je zásadní prvek Babišovy taktiky, jak dosáhnout toho, aby byl zvolený na Pražský hrad. Petr Pavel se tomu bude muset přizpůsobit a stejně tak se bude muset kromě tématu bezpečnosti věnovat i ekonomickým a sociálním tématům. Generál ve výslužbě a je tým si to ale zřejmě uvědomuje.

Dále čtěte

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se svým marketérem Markem Prchalem (ČTK/Hájek Ondřej)

Co bude s hnutím ANO, když Babiš skončí ve vězení?

číst článek »

Pavel ostatně už před několika dny na své facebookové stránce napsal: „Dostal jsem otázku, co aktuálně považuji za největší bezpečnostní hrozbu pro ČR a její občany. Aktuální vojenskou hrozbu zde naštěstí nemáme. To, co vnímám jako hrozbu pro nás, je, že naše ekonomika válkou utrpí, tak jako všechny ostatní ekonomiky. Zřejmě se ještě zvýší inflace a tím se pro mnoho lidí stane život složitější. Za této situace nám začne být bližší košile než kabát. Začne nám vadit, že jsme se sami dostali do ekonomických nebo sociálních potíží,“ upozorňoval bývalý předseda vojenského výboru Severoatlantické aliance.

A pokračoval: „Pokud si necháme vnutit, ať už zvnějšku, nebo některými politiky u nás doma, že se nás ta válka vlastně netýkala, že je potřeba postarat se o to, abychom se měli opět lépe bez ohledu na to, jestli někomu pomůžeme nebo ne, tak můžeme mít problém, protože se začneme hádat uvnitř. Začneme se opět dívat na věci ne z pohledu toho, co je správné, ale z pohledu toho, co nás navenek nejvíc pálí. A to by byla velká chyba.“

Tento apel je velmi důležitý, bude ale velmi obtížné si vystačit jen s ním a uspět v konkurenci s populismem Andreje Babiše. Generál Petr Pavel je aktuálně oproti předsedovi hnutí ANO ve výhodě, pokud ji však nemá ztratit, musí nalézt způsob, jak o zhoršujících se ekonomických podmínkách obyvatel v Česku mluvit tak, aby v tom nebyla ani stopa populismu, zároveň ovšem nesmí jít o pouhé varování před tím, jak zhoubný populismu je a co může způsobit.

Zdroj