Sasko chce zavést kontroly na hranicích s Českem. Spolu s Braniborskem se obává letní migrační vlny

6 měsíce starý 21

Kancléř Olaf Scholz se ve středu schází s premiéry 16 německých spolkových zemí. Řešit budou citlivé téma migrace. V souvislosti s tím by se na jednacím stole měl objevit i nedávný požadavek Saska a také Braniborska na dočasné obnovení hraničních kontrol. Argumentují nárůstem ilegální migrace směrem z Česka a Polska. Zavedení kontrol původně zvažovalo i Bavorsko, Česko ale prý zavedlo dostatečně efektivní opatření, aby to nebylo třeba.

Berlín 12:59 10. května 2023

Od března do poloviny dubna mělo dojít k 3100 nepovoleným překročení hranic z Polska a 1060 z Česka (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Ministři vnitra Saska a Braniborska Michael Stübgen a Armin Schuster (oba CDU) požadavek na znovuzavedení kontrol na hranicích vznesli s tím, že aby mohla být nadále zachována volnost pohybu v Schengenském prostoru, je potřeba zabránit ztrátě kontroly nad situací na hranicích. Uvádějí to ve společném prohlášení citovaném agenturou DPA.

V Německu sílí hlasy požadující hraniční kontroly, dotkly by se i Česka. Důvodem je nápor migrace

Číst článek

Podle údajů německé policie bylo od počátku března do poloviny dubna zachyceno 3100 nepovolených překročeních hranic z Polska a 1060 z Česka. Očekává se, že v letních měsících se nelegální migrace do Německa zvýší.

Kdyby se počet migrantů vyvíjel tak jako dosud, dosáhlo by Braniborsko a Sasko údajně nejvyššího počtu příchozích od let 2015 a 2016. Spolkové země navíc tvrdí, že už teď jsou některé oblasti, pokud jde o přijímání uprchlíků, na hraně kapacit.

Kromě Saska má s Českem hranici i Bavorsko. To se ale k požadavku ostatních dvou spolkových zemí nepřipojilo.

Bavorský premiér Markus Söder (CSU) uvedl že kontroly nepovažuje za nutné. Proti hraničním kontrolám na česko-německých hranicích se v pondělí při návštěvě Německa vymezil i český předseda vlády Petr Fiala (ODS).

Söder následně uvedl, že Česko zavedlo dostatečně kvalitní opatření na ostrahu hranic a že Bavoři provádí v pohraničí skryté kontroly. Podle něj jsou úspěšnější než ty klasické. Tento postup doporučil i ostatním spolkovým zemím.

Právě skryté kontroly jsou podle Södera důvodem, proč je pohraniční migrační situace v Bavorsku příznivější než jinde v Německu. 

Na středeční schůzce s kancléřem Scholzem v Berlíně budou premiéři spolkových zemí žádat taky víc peněz na péči o běžence.

Dominik Tesár, dno

Zdroj