Schillerová napadla vládu, že je nedemokratická. Premiér Fiala ji usadil

4 měsíce starý 24

Opoziční Babišovo ANO ve spolupráci s Okamurovou SPD svolalo mimořádnou schůzi sněmovny s cílem vyjádřit nedůvěru vládě Petra Fialy. S ohledem na jasnou většinu současné vládní koalice jde o pokus zbytečný. Dopředu tak je jasné, že se vládu svrhnout nepodaří a že ANO chce schůzi hlavně využít jako prostředek v prezidentské kampani svého majitele.

Byla-li však předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová přesvědčena, že se podaří na program této mimořádné schůze vnutit témata, která by Babišovi v kampani pomohla, hrubě se přepočítala. První den schůze, která se pravděpodobně protáhne minimálně do zítra, spíše však ještě o nějaký ten den více, totiž zvládla takticky mnohem lépe koalice.

Dále čtěte

Andrej Babiš. (Pavel Hofman / FORUM 24)

Babiš naříká, že když nebude na Hradě, nebude mít polovina Čechů zastoupení. Tak ať zatím aspoň chodí do práce

číst článek »

Vystupovat na plénu mohou jen členové vlády a poslanci s přednostním právem. A ti jsou v opozičních řadách jen čtyři a jeden z nich, Andrej Babiš, opakovaně do parlamentu nechodí. Takže se dopolední blok nesl ve znamení vládních vystoupení.

První sice vystoupila Schillerová jako navrhovatelka svolání schůze, ale poté již vystupovali výhradně ministři, kteří představovali úspěchy, jichž vláda za třináct měsíců svého trvání dosáhla.

„Důvody svolání schůze jsou mimořádně naléhavé a daleko přesahují notoricky známé nedostatky kabinetu Petra Fialy, jako je pomalost, nerozhodnost, neschopnost vyvést zemi z krize, chaos ve zdravotnictví, chronický nedostatek důležitých léků, tolerance korupčního jednání nebo roztáčení inflační spirály zvyšováním daní,“ prohlásila Schillerová s tím, že si vláda, „která se neustále pasuje za jediné demokraty v této zemi“, má nechat „zajít chuť na to, aby umlčela ty, s kterými nesouhlasí“.

Předseda vlády Petr Fiala na slova předsedkyně poslaneckého klubu ANO zareagoval naprosto jednoznačně: „Paní předsedkyně Schillerová ukázala tu bezradnost a zoufalství z toho, že už po třinácti měsících naší vlády je vidět ten propastný rozdíl mezi našimi výsledky ve srovnání s tím chaosem a zmatkem a vládou ve prospěch osobních zájmů a střetu zájmů.“

Premiér také nevěří, že cílem ANO je něco jiného než mediální představení uprostřed prezidentských voleb. „Myslím, že občané si udělají úsudek sami,“ konstatoval Petr Fiala.

Zdroj