Schmarcz: ANO je nervózní, stagnuje. Po volbách si stejně bude vybírat, namítá Kulidakis

před 5 měsíce 101

„Výsledky průzkumu ukazují, proč je hnutí ANO poslední dobou tak nervózní, proč se radikalizuje a útočí na Ústavní soud,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Schmarcz.

Exkluzivní průzkum agentury STEM pro CNN Prima NEWS hnutí ANO připsal 33,4 procenta hlasů. Na druhém místě se s odstupem nachází vládní ODS s 13,2 procenta. Do Poslanecké sněmovny by se probojovali ještě Piráti, SPD, STAN a TOP 09. Naopak vládní KDU-ČSL by získala jen 2,7 procenta a žádná křesla by v dolní komoře nezískala. Těsně před branami Sněmovny by zůstala také KSČM se 4,8 procenta.

ČTĚTE TAKÉ: Jurečka chce zatočit s nezaměstnanými na dávkách. Chystá spojení čtyř příspěvků do jednoho

„Přestože se průzkum konal poté, co mělo přijít strašné zdražení energií a jídla, kdy se podle hnutí ANO mělo umírat hlady a vláda prý okradla penzisty, tak ANO přesto stagnuje a ODS si pomohla o dvě procenta,“ řekl Schmarcz. Podle něj to je důkaz, že nejsilnější opoziční strana vyčerpala svůj potenciál a snaží se sbírat hlasy radikálních voličů.

Podle něj má ANO potenciál vládnout po volbách s koalicí Spolu, ale muselo by přestat s radikální rétorikou. „Pokud se bude ANO chovat, jako se chovalo dříve, tedy nebude zpochybňovat naši euroatlantickou orientaci a podporu Ukrajiny, po příštích volbách může sestavovat vládu s koalicí Spolu,“ dodal komentátor CNN Prima NEWS.

Kulidakis s jeho hodnocením nesouhlasil. Podle něj výsledky průzkumu ukazují, že ANO nadále posiluje. „Potenciál má hnutí ANO v podstatě největší, okolo 41 procent. Navíc je široce rozkročeno napříč skupinami vzhledem k věku a vzdělání, byť mezi jejich příznivci převažují lidé starší, životem otřískanější a zkušenější,“ sdělil Kulidakis.

Pokud by parlamentní volby v příštím roce dopadly podobně jako výsledky průzkumu, hnutí ANO by si podle něj mohlo koaliční partnery s přehledem vybírat. Nad složením kabinetu s koalicí Spolu však podle něj visí otazník. Není totiž jisté, že uskupení bude pokračovat i po volbách do Poslanecké sněmovny.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) stvrdila nákup amerických stíhaček F-35

Přečtěte celý článek