Scholz ocenil Čínu za kritiku ruských jaderných výhrůžek. Cesty do Pekingu nelituje

4 měsíce starý 26

Německo bude pokračovat v rozvíjení hospodářských vztahů s Čínou, ale sníží svou závislost. V sobotu to podle agentury Reuters řekl německý kancléř Olaf Scholz, který byl v pátek na jednodenní návštěvě Pekingu. Dostatečným důvodem pro tuto cestu podle něj bylo už to, že se Čína otevřeně postavila proti použití jaderných zbraní na Ukrajině.

Berlín 21:56 5. listopadu 2022

Scholz byl v Číně jako první vůdce členské země Evropské unie a skupiny vyspělých států světa G7 od začátku pandemie covidu-19 | Foto: Fabrizio Bensch | Zdroj: Reuters

Podle kancléře je nutné obchodní vztahy diverzifikovat a učinit tak hned. Scholz přitom varoval před půjčkami, které Čína poskytuje rozvojovým zemím a které podle něj spouštějí novou globální finanční krizi. I o této otázce prý hovořil s čínskou vládou.

Podle agentury DPA v sobotu Scholz rovněž vyzval Rusko, aby vyloučilo nasazení jaderných zbraní ve své útočné válce na Ukrajině. „Není dovolené a není to obhajitelné v tomto konfliktu použít jaderné zbraně,“ řekl Scholz na debatní akci své Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) v Berlíně.

Pekingu už nejde o ekonomiku, ale o politické cíle a manipulování Evropskou unií, tvrdí sinolog Jirouš

Číst článek

„Vyzýváme Rusko, aby jasně prohlásilo, že tak neučiní. Je to hranice, která nesmí být překročena,“ zdůraznil šéf německé vlády.

Už v pátek Scholz v Pekingu společně s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem varoval před jadernou eskalací. Scholz označil jaderná varovná gesta za nezodpovědná a vysoce nebezpečná. Si také odsoudil případné použití jaderných zbraní nebo vyhrožování jejich nasazením.

Scholz byl v Číně jako první vůdce členské země Evropské unie a skupiny vyspělých států světa G7 od začátku pandemie covidu-19. Scholzova cesta do Pekingu krátce po znovuzvolení Si Ťin-pchinga do funkce stranického šéfa vyvolala kontroverze. Čínští disidenti a Světový ujgurský kongres na kancléře naléhali, aby cestu zrušil.

Krátce před odjezdem Scholz v deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung oznámil nový kurs vůči Číně. Je podle něj jasné, že když se Čína změní, musí se změnit i přístup světa k ní.

Scholz dal také najevo znepokojení nad situací kolem Tchaj-wanu a nepřímo varoval Peking před invazí na ostrov, který de facto funguje nezávisle a který Čína nicméně považuje za svoji součást.

ČTK

Zdroj