Sněmovna bude moci jednat o návrhu opozičního hnutí ANO na vyslovení nedůvěry koaliční vládě Petra Fialy (ODS) do půlnoci. Dolní komora o tom rozhodla na základě žádosti pětice koaličních klubů hlasy drtivé většiny přítomných poslanců, proti nebyl nikdo. Řada ministrů včetně předsedy opozičního hnutí SPD Tomia Okamury se pak podle oznámení předsedající Olgy Richterové (Piráti) vzdala práva přednostního vystoupení.

Praha 22:10 17. ledna 2023

Sněmovní jednání má podle kuloárových informací pokračovat po noční přestávce od středečních 09.00 (archivní foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Richterová podle dohody šéfů všech poslaneckých klubů otevřela běžnou diskusi. Jde o krok, který všem poslancům umožní vystupovat mezi projevy řečníků s přednostním právem.

Politoložka Dvořáková: Hlasování o nedůvěře je legitimní krok, nyní je to ale jen součást strategie

Číst článek

Práva využili místopředsedové Sněmovny za ANO Karel Havlíček a Klára Dostálová. Do běžné debaty se přihlásilo šest desítek opozičních i koaličních poslanců. Sněmovní jednání má podle kuloárových informací pokračovat po noční přestávce od středečních 09.00.

Diskusi k nedůvěře kabinetu ovládla vystoupení členů vlády. Včetně premiéra jich promluvilo osm, dohromady hovořili zhruba 6,5 hodiny. Prezentovali své dosavadní kroky i plány do budoucna.

Opoziční poslanci se do 19.00 ke slovu nedostali až na předsedkyni klubu ANO Alenu Schillerovou, která promluvila hned v dopoledním úvodu za svolavatele schůze. Její vystoupení trvalo necelou hodinu.

Někteří ministři využili svá vystoupení i ke kritice předsedy ANO a prezidentského kandidáta Andreje Babiše. Obviňovali hnutí ANO z toho, že schůze je součástí Babišovy kampaně.

Politici ANO to popírají. Babiš se z poslaneckého jednání omluvil, měl by dorazit až na hlasování. Vzhledem ke sněmovní koaliční většině je téměř jisté, že ani nynější druhý opoziční pokus o svržení kabinetu nebude úspěšný.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Německá policie zadržela aktivistku Gretu Thunbergovou. Účastnila se protestů u dolu v Porýní

  2. Schůze o vyslovení nedůvěry Fialově vládě pokračuje. Sněmovní jednání může trvat až do půlnoci

  3. Babiš si šetřil síly na druhé kolo, aby byl pro voliče neokoukaný, vysvětluje politolog Pink

  4. O pražské koalici budou jednat pracovní skupiny. Týmy se sejdou na začátku příštího týdne

  5. V Polsku se setkali nejvýše postavení generálové USA a Ukrajiny. Konkrétní místo jednání zůstalo utajeno

  6. Vítkovice podlehly po nájezdech Mladé Boleslavi a Pardubice v čele extraligy nepřeskočily

Aktuální témata

Prezidentské volby 2023 2. kolo, Webbův teleskop, Inflace, Petr Pavel, Nejbohatší člověk na světě, Vesmírný teleskop Jamese Webba, Ukrajina online, Jak ušetřit na energiích, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj, Cena benzinu, Volební průzkumy, Koronavirus, Film, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, MS hokej 2023

Doporučujeme