Schvalování sporného snížení zdravotních plateb státu bude pokračovat za týden

4 měsíce starý 19

foto Mimořádná schůze Sněmovny k předlohám o snížení zdravotních plateb za státní pojištěnce a o zrušení zákona o elektronické evidenci tržeb, 23. června 2022, Praha. Ministr financí Zbyněk Stanjura (vpravo) a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Praha - Ve schvalování sporného snížení státních plateb do zdravotnictví za důchodce, děti nebo nezaměstnané bude Sněmovna pokračovat až za týden. Nynější schůzi dnes přerušila na základě dohody poslaneckých klubů do středečních 09:00. V programu zůstalo také závěrečné kolo projednání předlohy o zákazu některých jednorázových plastových výrobků, jak jej vyžadují předpisy Evropské unie.

Schvalování snížení zdravotních plateb státu v pátek zablokovaly opoziční hnutí ANO a SPD přestávkami pro své kluby. Jejich zástupci se obávají možného snížení kvality a dostupnosti zdravotní péče, když má systém veřejného zdravotního pojištění přijít o 14 miliard korun. Vládní představitelé takové dopady odmítají. Dnes se Sněmovna ke schvalování předlohy nedostala i kvůli změnám v pořadí projednávaných bodů schůze.

Novela s úpravami předpokládá snížení státních úhrad do veřejného zdravotního pojištění tak, aby stát odvedl za celý letošek za každého svého pojištěnce v průměru stejný objem peněz jako loni. Má také zavést automatickou valorizaci těchto plateb od roku 2024. Předloha čelila v dolní komoře mnohahodinovým obstrukcím opozice už v minulých kolech projednávání.

Zákaz jednorázových plastových výrobků se bude týkat příborů, talířů, brček, vatových tyčinek či tyček na uchycení balonků, nápojových kelímků z polystyrenu a výrobků z oxoplastu. Po zákazu by se podle ministerstva životního prostředí měla ročně snížit spotřeba těchto plastových výrobků o zhruba 1,77 miliardy kusů. K vybraným jednorázovým výrobkům, které budou zakázány, už existují náhrady. Předloha upravuje také povinnosti výrobců některých plastových výrobků. Doprovodná novela pak stanoví cíle pro zajištění tříděného sběru plastových nápojových lahví. Zavede rovněž požadavky na část samotných výrobků z plastu.

Na další schůzi se poslanci sejdou už tento čtvrtek. Zrychleně ve stavu legislativní nouze budou schvalovat vládní předlohu, která umožní zavedení takzvaného úsporného tarifu u elektřiny a plynu. V úvodním kole je v návrhu programu novela, která mění volbu členů rad České televize a Českého rozhlasu. Předpokládá zejména zapojení Senátu, nyní členy volí jen poslanci.

Zdroj