Sčítání lidu se datuje už od Marie s Josefem, říká šéf statistiků Marek Rojíček

5 měsíce starý 10

Víte, že už před sto lety se obyvatelstvo sčítalo pomocí jednoduchých počítačů? A že výsledky soupisu z roku 1754 byly dlouho považovány za státní tajemství a data byla více než sto let utajovaná? 

Předseda Českého statistického úřadu (ČSÚ) Marek Rojíček | Foto: Deník/Martin Divíšek

Historii sčítání lidu a jeho užitečnost pro monarchy, ale také socialistické plánování v rozhovoru s Deníkem přibližuje předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček. „Sčítání se datují už od starověku. Známe biblický příběh Josefa a Marie, kteří se vraceli v průběhu sčítání lidu do místa svého bydliště, tedy do Betléma,“ uvádí v něm. 

Na mnoha příkladech pak dokumentuje, jak se získaná data dají využít a co vše nám o obyvatelstvu České republiky mohou prozradit. Dozvíte se například, zda bylo víc svobodných mužů v roce 1921 či 2011.

Nabídne také detaily o přípravě a průběhu Sčítání 2021, které v elektronické formě začíná v sobotu. Jde o povinnost všech obyvatel ČR i cizinců s pobytem nad 90 dní. Za její porušení může padnout pokuta až 10 tisíc korun. 

Šéf statistiků se sankcemi ale nepočítá, neboť věří, že užitečnost tohoto projektu, jehož moderní podoba se datuje rokem 1870, si uvědomí každý občan.

Zároveň připomíná, že je jen na politicích, jak s obrovskou sumou údajů dokážou naložit. „Můžete přivést koně k vodě, ale pít je nedonutíte. Je tedy na uživatelích, aby s daty více pracovali,“ říká Marek Rojíček. 

Rozhovor s předsedou Českého statistického úřadu najdete již zítra v tištěném Deníku

Investujte do svého zdraví. Předplaťte si Deník.cz a získejte neomezený přístup k seriálu Předsevzetí 2021. Více zde.

Zdroj