Sčítat se poprvé budou i milenky. Dotazník bude anonymní

3 měsíce starý 16

dnes 01:05

Deník pro dobrou náladu Deník pro dobrou náladu

Sčítání 2021, které vzdor technickým problémům začalo o uplynulém víkendu, přináší i zásadní, ale dosud málo známou novinku. Statistici se vůbec poprvé v novodobé historii pokusí zmapovat rozsah nemanželských vztahů v ČR.

Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Ve sčítacím formuláři proto položí sérii dotazů směřujících na počet milenek a milenců u sezdaných osob nad 18 let. Na dotaz Deníku to 1.dubna potvrdila demografka Jana Kasanova z oddělení Alternativních vztahů Českomoravského statistického ústavu (ČSÚ).

Statistiky zajímá nejenom celkový počet osob zapojených do nevěry rámci jedné rodiny, ale také některé praktické aspekty: například průměrná délka dojíždění za milenkami/milenci, počet nocí strávených mimo domov či průměrná měsíční útrata za milenku/milence.

Anonymní sčítání 

„Sčítání je i v tomto ohledu povinné, ale anonymní. Nechceme jména konkrétních lidí, ale zjištěné výsledky budou mít reálný dopad na život v naší zemi. Pokud se například v některých lokalitách potvrdí zvýšený počet milenek, starostové budou na základě dat zvyšovat počet míst ve školkách. Stejně tak údaj o vyšší koncentraci milenců v určitém místě může přispět k tomu, aby se zvýšila frekvence nočních spojů objednávaných kraji a vládou v rámci veřejné dopravy,“ vysvětluje Kasanova.

Základní princip, tedy že sčítací formulář může za celou rodinu (s jejich souhlasem) vyplnit jeden člen, zůstává i v tomto ohledu nezměněn. „Vzhledem k citlivosti zjišťovaných dat je nutné, aby osoba, která vyplňuje počet milenců za svůj protějšek, znala aktuální stav a statistici tak nedostávali zkreslená data. Věříme proto, že se nevěra stane předmětem seriózní diskuze uvnitř rodin,“ zdůrazňuje demografka.

Ambiciózní projekt statistiků už ocenily i některé profesní organice, například Sdružení nemanželských dětí ČR, Česká komora rozvodových právníků či Asociace hodinových hotelů ČR.

(rof)

Jarní seriál pro malé i velké zahradníky. Předplaťte si Deník.cz a získejte neomezený přístup k seriálu Předsevzetí 2021. Více zde.

Zdroj