Sdílené kanceláře v Česku churaví. Stahuje se další velký hráč

2 měsíce starý 12

Největší český poskytovatel flexibilních kanceláří společnost Scott.Weber jedná o dalším rozšíření svého byznysu. Jen asi měsíc po oznámení stomilionové investice, která mu přinesla otevření dalších dvou kancelářských prostor, už je společnost na stopě dalším.

Tentokrát by majitel Scott. Weber Adam Zvada rád do svého portfolia převzal prostory po své konkurenci HubHub. Jednání běží od konce letošního února, kdy slovenská developerská skupina HB Reavis, majitel sítě coworků HubHub, informovala, že v Česku s kancelářemi končí. Odchod z Prahy skupina odůvodnila nepříznivou hospodářskou situací.

Podle dat realitní poradenské společnosti JLL se HubHub na tuzemském trhu podílel zhruba šesti procenty a stál v první pětce největších poskytovatelů flexibilních kanceláří. V srdci Prahy provozoval dvě coworkingová centra, o která se konkurence začala ihned ucházet.

„HubHub jsme vnímali jako hráče, který měl na trhu významné postavení. Nebudu skrývat, že dnes již probíhají jednání s vlastníky budov, kde HubHub působil, o možném převzetí prostor kanceláří do našich rukou,“ uvedl majitel společnosti Scott.Weber Adam Zvada v rozhovoru pro SZ Byznys.

Jednání redakci SZ Byznys potvrdilo také zastoupení společnosti HubHub. Detaily však s odkazem na mlčenlivost odmítlo komentovat. Finální dohoda by měla padnout ale už brzy.

„V současné době vám nemůžeme poskytnout žádné podrobné informace, protože stále probíhají jednání o podrobnostech. Více informací budeme moci poskytnout příští týden, až tato jednání dokončíme,“ uvedl pro SZ Byznys Filip Valusiak ze zastoupení společnosti HubHub.

Klienti zůstanou

Podle informací, které sdělil v rozhovoru majitel společnosti Scott.Weber Zvada mohou být dosavadní klienti rušených kanceláří v klidu. O svůj prostor pro práci nepřijdou.

„Dobrou zprávou je, že i když se HubHub rozhodl, respektive jeho majitel HB Reavis, opustit český trh, klienti budou moci dále zůstat v původních prostorách, a nedojde tak k poškození celého odvětví jako takového,“ uvedl.

V současné době jde o budoucnosti desítek firem s několika stovkami zaměstnanců.

Podle Josefa Stanka, analytika poradenské společnosti Colliers, by však rozhodnutí slovenské skupiny opustit český trh nemělo být signálem větší vlny odchodů drobnějších poskytovatelů z trhu pryč, například kvůli zmíněné ekonomické nejistotě.

„Jde podle nás spíše o izolovaný problém jednoho provozovatele. HB Reavis se již před lety začal z Česka stahovat, nyní se stahuje i ze Slovenska a je v podstatě logické, že ruší službu, která je spíše doplňkovou aktivitou jejich hlavního byznysu. V době, kdy firmy napříč státy a sektory řeší, kde všude lze ušetřit a zefektivňovat operativu, není tento krok překvapivý,“ zhodnotil Stanko.

S tím však Zvada nesouhlasí. Podle něj se za poslední rok ekonomická nejistota projevila v celém sektoru. Nejvíc však dopadla a stále dopadá právě na menší poskytovatele flexibilních kanceláří. To může mít podle jeho slov za následek další konsolidaci trhu a snížení počtu hráčů.

Scott.Weber

Společnost byla založena v roce 2009. Nabízí ve svých kancelářích flexibilní pracovní prostředí.

Majitelem společnosti je Adam Zvada.

  • 12 pražských lokalit
  • 4940 pracovních míst
  • 36 847 m2 plochy

Trh ovládá nejistota

„Zhruba šedesát procent trhu ovládají dvě společnosti, Scott.Weber a společnost IWG. Ostatní provozovatelé mohou mít dnes skutečně problém udržet svůj byznys už jenom proto, že je velice těžké řídit, spravovat a vydělávat pouze na jednom nebo dvou centrech. K úspěchu je potřebný větší objem pronajímaných prostor,“ uvedl Zvada.

Obecně je ale podle jeho slov na tuzemském trhu stále velký prostor pro růst. Poptávka dle jeho slov navíc stále roste.

„Dnes je na kancelářském trhu v Praze kvalitních kancelářských budov přes čtyři miliony metrů čtverečních a náš byznys je z tohoto pohledu teprve na začátku. Flexibilní kanceláře se na něm podílí jen ze tří procent,“ uvedl Zvada pro SZ Byznys.

Aktuálně tato tři procenta tvoří přibližně sto tisíc metrů čtverečních, z čehož Scott.Weber plánuje ovládnout ke konci roku asi čtyřicet procent.

Potenciál v poptávce vidí také analytik Colliers Josef Stanko. Další rozvoj však podle něj bude brzdit právě nejistota a strach z vývoje ekonomiky. „Je zde velký prostor pro vstup dalších operátorů této služby, případně expanzi stávajících menších provozovatelů. K tomu je však potřeba velká investice a v současné nejistotě realitního trhu není rozhodnutí o velké expanzi snadné pro žádného z operátorů,“ uvedl Stanko.

Flexibilní kanceláře v Praze

Nejoblíbenější lokality sdílených kanceláří

Městská částPodíl (v %)
Praha 132
Praha 417
Praha 518

Největší poskytovatelé v Praze

Scott.Weber27
Spaces (součást skupiny IWG)14
Regus (součást skupiny IWG)11
HubHub6
WeWork6

Pozn.: data z července 2022

Zdroj: JLL

Prostory od konkurence

Plány na převzetí kancelářských prostor po jiných pronajímatelích nejsou pro společnost Scott.Weber novinkou. Stejnou strategii zvolila například v případě kancelářského komplexu Rustonka v pražském Karlíně, který převzala od zahraniční konkurence.

Stejně tak v roce 2021 převzala prostory holešovického centra po coworkingové společnosti Business Link, která patřila do koncernu Skanska. To byl mimo jiné na českém trhu první velký případ, kdy jeden coworkingový operátor spolkl druhého.

Developerská skupina HB Reavis patří nejbohatšímu Slovákovi Ivanu Chrenkovi. Podle loňského žebříčku Forbesu činil jeho majetek 1,83 miliardy eur.

Odchod sítě coworků HubHub je dalším ústupem jejich firem z Česka. Z původně devíti projektů výstavby skupině dnes ve vlastnictví zůstávají už jen celkem dva - obchodní centrum Aupark v Hradci Králové a projekt Nová Zvonařka v Brně.

Na dotaz redakce, jaké plány má stavitel se zbylými projekty, společnost nereagovala.

V posledních letech se skupina zbavuje i některých svých projektů na Slovensku, kde se zaměřovala na výstavbu primárně nákupních a logistických center a také kanceláří. Podle jejich webových stránek má prodáno z této výstavby zhruba polovinu.

Mimo Česko a Slovensko skupina má své obchodní zájmy také v Maďarsku, Polsku, Německu nebo Velké Británii.

Ivan Chrenko, nejbohatší Slovák

Majetek: 1,83 miliardy eur

Zdroj: reality, investice

Firmy: HB Reavis, Finax

Věk: 55

Zdroj: Slovenský žebříček Forbess 2022

Zdroj