Se slevou je nově možné přihlásit či přepsat vozidlo na online Portálu dopravy. Stačí k tomu identita občana

před 5 měsíce 78

Kdo potřebuje přepsat vozidlo, nebo ho přihlásit, už nemusí s žádosti chodit na úřad. Může ji podat online na webu Portálu dopravy. To mohli doteď jen majitelé datových schránek. Od pondělí můžou žádosti podávat všichni, kteří mají identitu občana, například mobilní klíč eGovernmentu, bankovní identitu nebo mojeID.

Praha 18:51 12. února 2024

autobazar, ilustrační foto

Při elektronickém podaní žádosti jsou příslušné správní poplatky o pětinu levnější než na úřadě (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nově nemusí majitel vozidla na úřad. Výhodou také je, že při podání žádosti online na Portálu dopravy se údaje o vozidle a jeho majiteli vyplní automaticky.

Vyřízení řidičského průkazu bez cesty na úřad. Majitelům aut by měl šetřit čas nový Portál dopravy

Číst článek

„Vlastník vyplňuje pouze údaje pro notifikaci, ta je mu umožněná prostřednictvím e-mailu a SMS zprávou. Pokud tyto údaje už má nastavené v registru obyvatel, vyplňuje pouze místo, kde si vyzvedne doklady a případně registrační značku,“ popisuje Ladislav Němec, digitální zmocněnec ministerstva dopravy.

Od pondělí je možné kromě přepisu auta také požádat i o třetí registrační značku na vozidlo, oznámil ministr dopravy Martin Kupka (ODS). „Vyřazení vozidla z provozu, zápis zániku, oznámení o ztrátě, zničení nebo odcizení SPZ a také vydání tabulky s registrační značkou na vývoz. Ta škála se bude postupně rozšiřovat,“ popsal.

Při elektronickém podaní žádosti jsou správní poplatky o pětinu levnější než na úřadě. Pro podnikatele a firmy plánuje rezort dopravy spustit službu příští rok.

Onlinový Portál dopravy ale zatím neumožňuje provádět všechny služby kolem vozidla. To bude možné až za pár let.

„Úprava systému jako celku bude náročnější i z hlediska jednotlivých postupů. Dotažení do fáze zasílání dokumentů podle vaší volby může být až v roce 2025 nebo 2026,“ konstatoval Kupka.

Doposud lidé na Portálu dopravy mohli žádat například o výměnu řidičského průkazu, zjišťovat jeho platnost, informace o vlastněných nebo provozovaných vozidlech nebo stav bodového konta.

Luděk Hubáček, mst

Přečtěte celý článek