Se svým bolševickým myšlením by asi kopal zákopy v Beskydech. Vrecionová se drsně vysmála Zaorálkovi

před 1 týden 33

Europoslankyni Veroniku Vrecionovou (ODS) nenechal chladnou výrok místopředsedy sociálních demokratů Lubomíra Zaorálka, který se opět pustil do vlády kvůli nákupu stíhaček F-35. Podle něj nás žádné předražené letouny nezachrání, reagoval na slova Donalda Trumpa, který se nechal slyšet, že pokud země NATO nebudou dávat dost na obranu a napadne je Rusko, Spojené státy pod jeho vedením jim nepřijdou na pomoc.

„Myšlenková mapa Lubomíra Zaorálka je vskutku úžasná. Kvůli slovům Donalda Trumpa by zrušil nákup F-35 a místo toho by asi se svým bolševickým myšlením kopal zákopy v Beskydech,“ vysmála se Lubomíru Zaorálkovi europoslankyně Veronika Vrecionová.

Ragovala tak na jeho kritiku vlády, ke které využil prohlášení Donalda Trumpa. „Šokový léčitel Trump nám dnes říká: ‚Táhněte k čertu i s tou vaší nejlepší holkou aliance paní Černochovou a jejím skvělým tričkem. Nepočítejte s námi. Ukrajina je vaše věc…'“ napsal Zaorálek na sociální síti X. „Žádná předražená F-35 nás nezachrání. Je třeba se přestat chovat jako hujerští školáci před učitelem, kteří se hlásí, že plní úkoly, a jako dospělí začít řádně budovat obranu naší země,“ vzkázal bývalý ministr zahraničí a lídr mimoparlamentních sociálních demokratů v letošních eurovolbách.

Zaorálek takto komentoval Trumpova slova, který vzkázal, že pokud země NATO nebudou dávat dost na obranu a napadne je Rusko, Spojené státy pod jeho vedením jim nepřijdou na pomoc. Trump, který se uchází o republikánskou nominaci na prezidenta, se tak v sobotu vyjádřil během předvolební kampaně ve městě Conway v Jižní Karolíně. Někdejší prezident Spojených států dokonce vzkázal, že by v takovém případě Rusko povzbudil, ať si dělá, co chce.

Bílý dům slova Trumpa tvrdě odsoudil. „Povzbuzovat vražedné režimy k invazi do zemí našich nejbližších spojenců je odporné a šílené – a ohrožuje to americkou národní bezpečnost, globální stabilitu i naši ekonomiku,“ odsoudil slova Trumpa tvrdě Bílý Dům. Zdůraznil také, že prezident Joe Biden, který se nejspíš s Trumpem v listopadu znovu střetne ve volbách hlavy státu, bude nadále hájit americké bezpečnostní zájmy, místo aby vyzýval k válkám a podporoval pomatený chaos.

Eurokomisař Thierry Breton už v lednu vzpomínal na to, že v roce 2020 Trump na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu šéfce Evropské komise Ursule von der Leyenové řekl, že Evropa v případě vnějšího napadení nemůže počítat s pomocí Spojených států. „Musíte pochopit, že kdyby byla Evropa napadena, nikdy vám nepřijdeme na pomoc,“ citoval ho Breton.

Trump už v letech 2017 až 2021, kdy byl prezidentem, fungování NATO kritizoval a hrozil, že USA alianci opustí. Tvrdě také tlačil na to, aby členské země splnily svůj závazek, že na obranu budou dávat nejméně dvě procenta svého hrubého domácího produktu (HDP).

Na tuto úroveň dlouhodobě nedosahovalo ani Česko, které patřilo ke slabším členům aliance, pokud jde o toto měřítko. Rozpočet na loňský rok počítal s výdaji na obranu ve výši 1,5 procenta HDP, letos by podle plánů ministerstva obrany měl poprvé po letech dosáhnout dvou procent HDP.

Kvůli reálné možnosti, že se Trump znovu stane prezidentem, panují podle agentury Reuters v Evropě obavy, že by tento miliardář a politik mohl ohrozit závazky Spojených států vůči alianci. Značně odlišný postoj než Biden dává Trump také najevo, pokud jde o válku Ruska proti Ukrajině, kde vyzývá k deeskalaci a opakovaně si stěžuje na to, kolik peněz už USA daly na podporu napadené východoevropské země.

Od té doby, co Rusko v únoru 2022 zaútočilo na Ukrajinu, dosáhla americká pomoc Kyjevu zhruba 75 miliard dolarů (1,8 bilionu korun), ostatní země NATO a další partnerské státy daly dohromady přes 100 miliard dolarů (2,3 bilionu korun). Mezi členskými státy NATO dávají USA na obranu v absolutních číslech zdaleka nejvíce a i v poměru k HDP patří k premiantům. Za rok 2022 jejich výdaje podle Světové banky činily 3,5 procenta HDP.

Přečtěte celý článek