Šedivý: Rusové nedělají rozdíl mezi civilním a vojenským cílem. Ukrajinci ano, to je znevýhodňuje

5 měsíce starý 113

Do Kyjeva a okolí se vrací někteří Ukrajinci, kteří uprchli před útoky ruské armády. Vzhledem k nepředvídatelnému vývoji ale možná domů nemíří na dlouho. „Panuje tu napjaté očekávání toho, co bude dál, a omezená radost, že se lidé alespoň na nějakou dobu mohli vrátit,“ komentuje pro Český rozhlas Plus přímo z Kyjeva šéfredaktor serveru Voxpot.cz Vojtěch Boháč.

Praha 19:03 11. dubna 2022

Obyvatelé Mariupolu si odnášejí humanitární pomoc. | Foto: Alexander Ermochenko | Zdroj: Reuters

„Je zcela zřejmé, že Rusové po neúspěchu v první fázi a na severní frontě musí splnit hlavní úkol, který de facto už na začátku této agrese Vladimir Putin definoval, a to ovládnout Donbas a zajistit ‚suverenitu‘ těch dvou separatistických republik,“ shrnuje vedoucí Katedry bezpečnostních studií vysoké školy CEVRO Institut a bývalý šéf generálního štábu Jiří Šedivý.

Chystá se bitva o Donbas, lidé prchají z východu, Rusové se přeskupují a Ukrajinci opevňují

Na splnění tohoto úkolu ruská armáda nasadí veškeré možné prostředky, které mají k dispozici, domnívá se. „Očekáváme opravdu velmi masivní útok.“

I nadále se bude velmi intenzivně bojovat o Mariupol, předpokládá generál Šedivý. Je totiž velmi významný jak z hlediska spojnice mezi Krymem a donbaskou oblastí, tak jako komunikační uzel, vysvětluje.

A dodává: „To je ten hlavní úkol, který podle mě bude stát ještě hodně lidských životů.“

Dalším cílem může být podle hosta Šárky Fenykové například město Kramatorsk, které budou chtít Rusové ovládnout při postupu do vnitrozemí.

Strategickou nevýhodou ukrajinské armády je snaha chránit civilní obyvatelstvo, pokračuje generál. „Rusové nedělají žádný rozdíl mezi civilním a vojenským cílem. Ukrajinci ty rozdíly přeci jen činí a to je znevýhodňuje.“

K tomu, aby se ukrajinské straně dařilo odvracet útoky Ruské federace, je kromě dodávek zbraní zapotřebí také fungujícího systému předávání informací tak, aby efektivně manévrovali dostupnými obrannými prostředky. „Zatím to vypadá, že z tohoto pohledu jsou úspěšní,“ uzavírá Šedivý.

Jak vypadá Donbas, oblast, o kterou se podle očekávání mají vést boje? Dá se odhadnout, nakolik jsou oblasti, kam se obyvatelé Ukrajiny vrací, zaminované? Poslechněte si celý audiozáznam Tématu dne Šárky Fenykové.

Šárka Fenyková, Zuzana Marková

Zdroj