Sedm zdravých návyků, které snižují riziko demence

3 měsíce starý 38

Být aktivní, lépe se stravovat, udržovat si zdravou váhu, nekouřit, udržovat normální krevní tlak, kontrolovat cholesterol a mít nízkou hladinu cukru v krvi ve středním věku, to vše může snížit riziko na rozvoj onemocnění, jako je Alzheimerova choroba, naznačuje výzkum, který sledoval tisíce žen po dobu 20 let.

„Protože víme, že demence se může začít rozvíjet v mozku desítky let před diagnózou, je důležité, abychom se dozvěděli více o tom, jak naše návyky ve středním věku mohou ovlivnit riziko propuknutí demence ve stáří,“ říká epidemioložka Pamela Ristová pro Guardian.

„Dobrou zprávou je, že volba zdravého životního stylu ve středním věku může vést ke snížení rizika demence později v životě,“ dodává.

Příznaky, které vás mohou už v pětatřiceti upozornit na hrozbu Alzheimerovy choroby

Zdraví

Demence je jednou z největších světových zdravotních hrozeb. Předpovídá se, že počet lidí žijících s tímto onemocněním na celém světě se do roku 2050 téměř ztrojnásobí na 153 milionů a odborníci uvedli, že představuje hlavní a rychle rostoucí hrozbu pro budoucí systémy zdravotní a sociální péče v každé komunitě, zemi a kontinentu.

Stejně jako americká studie poukazují na podobná zjištění i čínští vědci, kteří minulý měsíc uvedli, že kombinace zdravého životního stylu, jako je správné stravování, pravidelné cvičení, hraní karet a socializace alespoň dvakrát týdně, mohou pomoci zpomalit tempo poklesu paměti a snížit riziko demence.

Susan Mitchellová, vedoucí politiky v Alzheimer's Research UK, uvedla, že studie přispěla k drtivým důkazům, že aktivním životem a zdravým stravováním ve středním věku mohou lidé snížit riziko výskytu demence v pozdějším věku.

„Zůstat aktivní, starat se o své srdce, dostatečně spát, zaměstnávat mozek a udržovat se ve spojení s lidmi kolem nás, to vše může pomoci snížit rozvoj demence,“ dodává.

Jednoduché aktivity, které mohou snížit riziko demence

Styl

Paměť se začíná zhoršovat ve 30 letech. Jak udržet mozek bystrý?

Zdraví

Zdroj