Šéf americké diplomacie jednal v Saúdské Arábii, setkal se i s podnikatelkami

3 měsíce starý 8

foto Americký ministr zahraničí Antony Blinken (vlevo) a korunní princ Muhammad bin Salmán během jednání v Saúdské Arábii . 7. června 2023.

Rijád - Šéf americké diplomacie Antony Blinken jednal v Saúdské Arábii, setkal se s korunním princem Muhammadem bin Salmánem a s ministrem zahraničí princem Fajsalem bin Farhánem Saúdem. S oběma hovořil o společném boji proti terorismu či spolupráci ve snaze ukončit válku v Jemenu a v Súdánu. Blinken navštívil také kulturní středisko v Rijádu, kde se setkal s místními podnikatelkami.

"Ministr Blinkem a šéf diplomacie Saúdské Arábie se dohodli, že budou pokračovat ve spolupráci v boji proti terorismu, podpoře úsilí o trvalý mír v Jemenu," řekl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Matthew Miller. Podle něj se oba ministři také zavázali k silné spolupráci ve snaze ukončit boje v Súdánu.

Ranní jednání mezi Blinkenem a korunním princem trvalo necelé dvě hodiny. Podle Reuters hovořili také o vlivu Číny a Ruska v regionu či transformaci saúdskoarabské ekonomiky a snížení její závislosti na ropě. Podle agentury Reuters Blinken s korunním princem mluvil také o Izraeli, se kterým Rijád nemá diplomatické vztahy. "Hovořili o možné normalizaci vztahů s Izraelem a shodli se, že o tom budou dál vést dialog," citoval Reuters nejmenovaného amerického činitele.

Saúdská Arábie normalizaci vztahů s Izraelem již dříve podmínila řešením palestinské otázky vytvořením samostatného států. Letos navíc po sedmi letech Rijád obnovil vztahy s Teheránem, který je úhlavním nepřítelem Izraele. Saúdská Arábie údajně navázání vztahů s Izraelem podmiňuje i možností rozvíjet civilní jaderný program, k čemuž se Izrael staví kriticky.

Blinken přicestoval na třídenní návštěvu Saúdské Arábie v úterý večer do Džiddy. Dnes se v Rijádu setkal s ministry zahraničí zemí Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) a zúčastnil se pracovní večeře, kde jednal o boji proti terorismu, zejména proti teroristické organizaci Islámský stát.

Dnes Blinken navštívil také kulturní středisko v Rijádu, kde se setkal se saúdskoarabskými podnikatelkami. Ocenil změny, jimiž v posledních letech prošla společnost této muslimské monarchie.

Muhammad bin Salmán od jmenování korunním princem v roce 2017 prosazuje společenské reformy, k nimž patří i rozšiřování práv žen. Ty smí díky nim několik let už i řídit auto a vykonávat práce, předtím určené jen mužům. Rovněž mohou vycestovat ze země bez svolení opatrovníka, což je většinou manžel či bratr. Navzdory tomu je ale vláda v Saúdské Arábie stále kritizovaná za porušování lidských práv a svobod a věznění oponentů režimu.

Podle některých analytiků přijel Biden do Saúdské Arábie v době slábnoucího vlivu USA na Blízkém východě a ve snaze snížit vliv Číny v regionu. Vztahy Washingtonu s Rijádem kalí odlišný postoj k Íránu, s nímž Saúdská Arábie letos obnovila po sedmi letech diplomatické vztahy. USA se také zatím marně snaží přimět Rijád ke zvýšení produkce ropy, aby se snížily její ceny na trhu.

Zdroj