Šéf britského zahraničního výboru pro Novinky: NATO musí po Vrběticích táhnout za jeden provaz

2 měsíce starý 14

„Útok na Vrbětice je součástí vzorce násilí, který jsme mohli vidět ve Spojeném království, Černé hoře nebo Estonsku. Z toho důvodu musíme v NATO táhnout za jeden provaz a spolu s dalšími spojenci vznést jasná obvinění proti těm, kteří tyto trestné činy spáchali,” uvedl pro Novinky Tugendhat.

„Vyzval jsem k snížení úrovně vztahů s Ruskem, velvyslanectví v Evropě přece nemůžou sloužit pouze jako zastávky zločinných útoků,” podivuje se Tugendhat.

Právě Severoatlantická aliance je podle něj klíčem k řešení sporu. „NATO je srdcem naší společné obrany. Všichni moc dobře víme, že jediným způsobem, jak se ubránit, je spolupracovat,” upozorňuje.

Bývalý voják, který mimo jiné pracoval na operacích války v Iráku a Afghánistánu, již v minulých dnech navrhoval, aby všechny státy NATO v rámci solidarity vyhostily ruské velvyslance. Útok ruských agentů GRU na muniční sklad ve Vrběticích považuje Tugendhat za jasný útok na člena NATO.

'We need to be dealing with Russia harshly.'

Foreign Affairs Select Committee chair Tom Tugendhat says the UK needs to be expelling Russian diplomats, as two Salisbury poisoning suspects are wanted over an explosion in the Czech Republic.

Read more: https://t.co/7fXdbFZRmC pic.twitter.com/9YnlO6lDVl

— Sky News (@SkyNews) April 18, 2021

„Jestli tohle nebyl akt válečné povahy, pak mám problém s tím pochopit, co by za něj mělo být považováno,“ uvedl už o víkendu pro televizi Sky News.

Diplomatická krize

Vzájemné vztahy České republiky a Ruska nabraly rychlý spád od sobotního večera, kdy česká vláda oznámila, že bezpečnostní složky našly důkazy o zapojení ruských tajných služeb do explozí muničního skladu ve Vrběticích z roku 2014, které si vyžádaly dva mrtvé a miliardovou škodu.

Česko v reakci vypovědělo 18 ruských diplomatů, kteří byli identifikováni jako pracovníci ruských zpravodajských služeb.

Moskva obratem vyhostila 20 českých členů české diplomatické mise včetně zástupce velvyslance, čímž české velvyslanectví v Rusku fakticky paralyzovala.

Zdroj