Šéf MAAE bude na Ukrajině jednat o jaderné bezpečnosti s představiteli vlády

4 měsíce starý 30

foto Ilustrační foto - Generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi (na snímku z 4. března 2022).

Kyjev - Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi přijel na Ukrajinu, kde bude jednat představiteli ukrajinské vlády o zajištění bezpečnosti jaderných elektráren. Agentura o tom informovala v komuniké, podle kterého připravila podrobné plány na ochranu těchto ukrajinských zařízení.

"Tento vojenský konflikt představuje pro ukrajinské jaderné elektrárny a další zařízení s radioaktivním materiálem bezprecedentní nebezpečí," uvedl Grossi, který na Ukrajině navštíví jednu z jaderných elektráren.

"Ukrajina si vyžádala naši bezpečnostní pomoc, se kterou nyní začneme," dodal Grossi a připomněl, že východoevropská země má jeden z největších programů pro jadernou energii v Evropě. Na Ukrajině funguje 15 jaderných reaktorů ve čtyřech jaderných elektrárnách. Speciální provoz platí v odstaveném zařízení Černobyl, které nyní okupují ruští vojáci.

Několik dní po zahájení invaze ruské jednotky obsadily i Záporožskou jadernou elektrárnu, která je považována za největší v Evropě. Ostřelování zařízení na jihu Ukrajinu vyvolalo silnou kritiku Západu i odborníků.

"Tento konflikt už způsobil nepředstavitelné lidské utrpení a zkázu. Je potřeba odborných znalostí a schopností MAEE, aby se zabránilo tomu, že povede i k jaderné havárii," dodal šéf agentury.

Očekává se, že Grossi závěry své návštěvy představí tento týden po návratu do Vídně, píše agentura Reuters.

Zdroj