Šéf Motola odmítá lockdowny. Jestli je omikron opravdu tak nakažlivý, pomůže jen zábal do igelitu, říká

4 týdny starý 36

Do debaty o nutnosti zavedení lockdownu jako ochraně před variantou covidu-19, známé jako omikron, se zapojil i Miloslav Ludvík. Podle ředitele FN Motol by celostátní uzávěra patrně nepomohla, i když připouští, že nová mutace může opět způsobit zaplnění nemocnic. Ludvík také předpokládá, že ekonomické náklady, které by lockdown způsobil, neodpovídají hrozbě, kterou omikron znamená.

Bývalý ministr zdravotnictví si myslí, že pokud se nová varianta koronaviru skutečně tak rychle šíří, projde populací a bude jedno, zda vláda nařídí lockdown či ne. „Jestli je ten virus tak nakažlivý, jak se uvádí, tak byste musela být doma zabalená do igelitu, abyste ho nechytila,“ řekl Ludvík v rozhovoru pro Novinky.cz. „Další lockdown už země budou rozdýchávat ztuha. Hlavně si všimněte, že dosud lockdowny nebyly nijak extrémně úspěšné, spíš problém posunuly v čase,“ upozorňuje.

Dále čtěte

()

Týdeník FORUM: Kolik nás stál Babiš jako premiér a velká vzpomínka na Havla

číst článek »

Podle Ludvíka nyní probíhá promořování, aniž by se o tom nahlas mluvilo. „Můj soukromý názor je, a nechci ho nikomu vnucovat, že škody způsobené lockdownem jsou daleko větší, než když lockdown není,“ říká šéf fakultní nemocnice. „Ekonomické, sociální… Dopady na děti, když byly zavřené školy. Prostě všechno. Když to shrnu, tak náklady lockdownu jsou podle mě tak vysoké, že neodpovídají stávajícím rizikům. Ale může se stát, že za týden budu muset změnit názor,“ připouští.

Přesto nyní stojí jednoznačně na straně nového ministra zdravotnictví Vlastimila Válka. „Ve chvíli, kdy by začaly stoupat počty zemřelých, tak musíme přijmout jakákoliv tvrdá opatření. Tady jde o to, že může přijít vlna, kdy onemocní hodně lidí, ale ne vážně. A my jim musíme poskytnout zdravotní péči, která jim pomůže,“ vysvětluje Ludvík. „Podle mě se musíme připravit na velký příliv nemocných, kteří ani nebudou potřebovat hospitalizaci. Spíš z toho mohou být lidé vystrašení,“ dodává.

Ředitel nemocnice v Motole apeluje na to, aby se do boje proti covidu-19 zapojili všichni, kdo pracují ve zdravotnictví. „Když tu máme pět až sedm tisíc praktických lékařů a několik tisíc ambulantních specialistů, tak je potřeba to rozprostřít po celé republice. Je potřeba, aby nemocní lidé prošli nejdříve u nich prvním screeningem a ti lékaři jim řekli, zda jsou rizikoví a mají jít do nemocnice, nebo zda se mohou léčit doma,“ sdělil Miloslav Ludvík Novinkám.

Zdroj