Šéf světové zdravotnické organizace: Plošné očkování třetí dávkou v bohatých zemích prodlužuje pandemii

1 měsíc starý 33

Programy očkování třetí dávkou vakcín pro všechny v bohatých zemích pravděpodobně můžou za prodlužování pandemie covidu-19. Takový názor ve středu v Ženevě vyjádřil šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Pokud by místo toho byly vypotřebované očkovací dávky použity na očkování zdravotního personálu a ohrožených osob v chudších zemích, mohlo být už v září ve všech zemích naočkováno 40 procent lidí.

Ženeva 19:16 22. prosince 2021

očkování, ilustrační foto | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Více než polovina členských států Světové zdravotnické organizace 40procentního cíle do konce tohoto roku nedosáhne, upozornil Tedros.

Světová zdravotnické organizace vychází z předpokladu, že při 40procentní globální proočkovanosti v každé zemi by byla akutní fáze pandemie u konce. „Plošné programy očkování posilující dávkou pandemii pravděpodobně prodlužují, místo aby ji ukončily,“ poznamenal šéf organizace.

Problém podle něj spočívá v tom, že očkovací dávky jsou dodávány zemím, které už mají vysokou proočkovanost. Tyto dávky pak chybí v chudších zemích. To dává viru příležitost se šířit ve špatně zásobených oblastech a vytvářet tam nové varianty.

‚Blíží se další bouře.‘ Šéf WHO pro Evropu varoval před prudkým nárůstem případů covidu kvůli omikronu

Číst článek

Také nezávislá očkovací rada, která radí Světové zdravotnické organizace, se ve středu vyslovila jasně proti všeobecným programům očkování třetí dávkou.

Světovou zdravotnickou organizaci nyní znepokojuje především šíření zjevně nakažlivější koronavirové varianty omikron. Ředitel Světové zdravotnické organizace pro Evropu Hans Kluge ve středu agentuře Reuters řekl, že do začátku příštího roku bude tato varianta na kontinentě převažovat. Tři až čtyři týdny přitom bude třeba k poznání, jak závažná onemocnění covid-19 omikron způsobuje. Země se však podle něj mají připravit na značný nárůst infekcí. „Není pochyb o tom, že Evropa se zase jednou stane epicentrem globální epidemie,“ upozornil Kluge.

Omikron je už nyní dominantní v Británii, Dánsku či Portugalsku. „Jsem velmi znepokojen, ale není důvod k panice,“ řekl Kluge. Dobrou zprávou podle něj je, že víme, co dělat. Vakcinaci je třeba doplnit o nošení respirátorů a vyloučit zbytné kontakty během vánočních a novoročních svátků.

ČTK

Zdroj