Šéfa čínské státní firmy odsoudili za úplatkářství k trestu smrti

3 měsíce starý 25
Šéfa čínské státní firmy odsoudili za úplatkářství k trestu smrti

„Laj Siao-min nedbal zákona a byl extrémně chamtivý,“ uvedl soud s dodatkem, že většina úplatků byla přijata po 18. sjezdu komunistické strany Číny, na kterém budoucí prezident Si Ťin-pching vyhlásil boj úplatkářství.

„Společenské škody byly ohromné a zločiny extrémně vážné, takže by měl být podle zákona tvrdě potrestán,“ dodal soud.

V jednom případě přijal Laj úplatek ve výši 600 milionů jüanů (skoro dvě miliardy korun). Zpronevěřil také 25 milionů jüanů (cca 80 milionů korun) ze státního majetku.

Laj zneužíval své pozice při rozhodování o investicích a státních zakázkách pro stavební firmy. Konsolidační firma Huarong byla zřízena spolu se třemi dalšími koncem 90. let po asijské krizi s cílem odkupovat nevymahatelné dluhy, aby se oživil státem řízený finanční trh. Postupně ale společnost rozšiřovala aktivity o bankovní služby, pojištění, hypotéky a poskytování dalších úvěrů.

Lajovi nepomohlo ani to, že spolupracoval a poskytl údaje, jak zneužívali systém jeho podřízení. Způsobená škoda byla příliš veliká.

Vzhledem k udělenému trestu ale proběhne automaticky odvolání, které musí proběhnout u všech procesů, kde byl vynesen rozsudek smrti nebo doživotí.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Zdroj