Šéfka EK i europoslanci podpořili priority českého předsednictví EU

4 měsíce starý 98

foto Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová při projevu v Evropském parlamentu 6. července 2022.

Štrasburk - České předsednictví Evropské unie přichází v době pokračující ruské agrese na Ukrajině v pravou chvíli. V reakci na dnešní projev premiéra Petra Fialy v Evropském parlamentu to řekli předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a šéf nejsilnější europoslanecké frakce lidovců Manfred Weber. Stejně jako další europoslanci se shodli, že Česko má před sebou řadu složitých výzev od zajištění jednoty pro další podporu Ukrajiny přes odbourávání energetické závislosti na Rusku až po zmírnění dopadu inflace na občany EU.

Von der Leyenová připomněla odpor obyvatel tehdejšího Československa proti sovětské invazi v roce 1968 a přirovnala jej k současnému odporu Ukrajinců proti ruským agresorům. "Proto si těžko dovedu představit zemi, která by byla vhodnější pro předsednictví v Radě EU než Česko," prohlásila šéfka unijní exekutivy. Unie podle ní ve spolupráci se zeměmi skupiny G7 během českého předsednictví chystá konferenci o poválečné rekonstrukci Ukrajiny. Během následujícího půlroku by také měla zrychlit přechod k obnovitelným zdrojům, který pomůže ukončit závislost na ruské ropě či plynu, řekla von der Leyenová.

Zástupci poslaneckých klubů většinou priority českého předsednictví označovali za správně zvolené, někteří z nich však měli kritické připomínky a volali po větší aktivitě v dalších oblastech. Předsedkyně socialistů Iratxe Garcíaová požadovala větší důraz na sociální otázky, zástupce zelených Jordi Solé zase hovořil o změnách unijních smluv, které podporuje většina europoslanců, nikoli ale členských států.

Zdroj