Šéfka Evropské komise přislíbila pomoc Ukrajině s dodávkami zemního plynu. Mohl by proudit přes Slovensko

3 měsíce starý 27

Evropská unie hledá způsoby, jak zajistit, že Ukrajina bude mít tuto zimu stabilní dodávky zemního plynu a nebude ponechána napospas možnému snížení dodávek z Ruska, uvedla v úterý na summitu zástupců unie s Ukrajinou v Kyjevě předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Podle šéfky Evropské komise by plyn mohl na Ukrajinu proudit přes Slovensko.

Kyjev/Bratislava 21:00 12. října 2021

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (uprostřed), šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel | Foto: Valentyn Ogirenko | Zdroj: Reuters

Slovenský premiér Eduard Heger v reakci vyjádřil návrhu podporu, Bratislava už od roku 2014 zajišťuje takzvané zpětné dodávky plynu na Ukrajinu.

Cena plynu v Evropě prudce roste. Důvodem jsou malé zásoby i blížící se topná sezona

Číst článek

„Budeme s vámi úzce spolupracovat na zvýšení kapacity dodávek z členských států Evropské unie. Jednou z možností je vypracování dohod týkajících se zpětného toku plynu pomocí dalšího plynovodu ze Slovenska,“ citovala von der Leyenovou agentura Reuters.

Heger v reakci na sociální síti napsal, že Slovensko je připraveno stát se součástí unijního řešení a že energetická bezpečnost Ukrajiny je klíčová.

Před sedmi lety zahájilo Slovensko dodávky plynu na Ukrajinu prostřednictvím modernizovaného menšího plynovodu. Kromě toho obě země spojuje tranzitní plynovod, kterým proudí ruský plyn přes Slovensko dále do západní Evropy.

Integrace Ukrajiny

Von der Leyenová zdůraznila, že i přes nový plynovod Nord Stream 2, který vede po dně Baltského moře z Ruska do Německa, musí Ukrajina zůstat tranzitním státem pro přepravu plynu. Dodala, že je také třeba zaměřit se na energetickou efektivitu, díky níž by se mohla potřeba dodávek na Ukrajinu snížit.

,Rozhodnutí ve prospěch Kremlu.‘ Ruský Gazprom zastavil tranzit plynu pro Maďarsko přes Ukrajinu

Číst článek

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý lídry Evropské unie vyzval, aby byli „odvážní“ a nabídli Ukrajině perspektivu coby zemi, která je součástí Evropy.

„Pevně doufáme, že vedení Evropské unie a členských států bude mít odvahu začít vnímat Ukrajinu jako nedílnou součást evropského prostoru,“ prohlásil podle informačního portálu Ukrajinska pravda Zelenskyj.

Zelenskyj, von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel v prohlášení po jednání potvrdili „pokračující závazek posilovat politické přidružení a ekonomickou integraci Ukrajiny do Evropské unie“.

Chybí cílová páska

Další reformy a regulační změny ve východoevropské zemi podle nich pomohou vytvořit podmínky pro posílení hospodářských a obchodní vztahů s evropskou sedmadvacítkou, což má vést k další pozvolné hospodářské integraci Ukrajiny do unijního trhu.

Plynovod Nord Stream 2 je dostavěný. Gazprom tak zdvojnásobí vývoz ruského plynu do Evropy

Číst článek

Na dotaz ohledně vyhlídek na členství Ukrajiny v Evropské unii von der Leyenová na tiskové konferenci odvětila, že „jsme jedna evropská rodina a pracujeme společně“.

Podle agentury AP ukrajinský prezident později vyjádřil frustraci z toho, že Brusel stále nestanovil jasný časový plán pro vstup Ukrajiny do unie. „Už po té cestě jdeme, ale kde je cílová páska?“ řekl Zelenskyj. „A je tam vůbec? Zdá se mi, že každý Ukrajinec by měl dostat tento signál,“ dodal.

Von der Leyenová mimo jiné zopakovala, že Evropská unie bude usilovat o nezávislost, územní integritu a suverenitu Ukrajiny, která usiluje o zvrácení ruské anexe Krymského poloostrova z roku 2014 a svádí boje s proruskými separatisty na východě země.

ČTK

Zdroj