Šéfka moravskoslezských hygieniků by mohla nahradit Rážovou. Jednala jsem s ministrem, přiznala Svrčinová

2 měsíce starý 4

„Byla jsem oslovena panem ministrem, setkali jsme se spolu. Ale výsledek naší domluvy bych nechala na panu ministrovi, aby ho zveřejnil on,“ řekla Svrčinová. Dodala, že o místo hlavní hygieničky se ucházela už v minulosti. Kvůli novému služebnímu zákonu jí ale nebyla jako dostatečná kvalifikace uznána předchozí práce pro Evropskou komisi, kde dělala audity pro kontrolní systémy bezpečnosti potravin.

Premiér Andrej Babiš (ANO) neděli v CNN Prima News uvedl, že Blatný nemá v okolí dost dobrých úředníků. Na ministerstvu je podle premiéra řada lidí, kteří jsou nekompetentní, Blatný by měl ministerstvo posílit. „Kde je hlavní hygienička?“ řekl mimo jiné Babiš.

Na podobné hrozby příště musíme být připravení, míní Svrčinová

Podle Svrčinové se současnou situaci nedaří zvládat. „Neřekla bych, že je chyba na straně hygienické služby. Je to komplex, který měl vliv na to, co se teď děje v české populaci,“ uvedla Svrčinová. Existuje podle ní skupina lidí, která se „nehodlá podřídit jakýmkoliv opatřením“, za nepříznivým vývojem podle ní stojí i opožděné dodávky vakcín. Pozitivní ale je, že očkovací látky už do Česka směřují a začíná se testovat v podnicích, prospěšné je podle ní také možnost samotestování jednoduchými sadami.

Podle Svrčinové by šla práce hygienikům ulehčit. „Tím, že nebudou stejné údaje vypisovat třeba do dvou tří databází,“ uvedla. Do konce je podle ní třeba také dotáhnout chytrou karanténu a musí se začít diskutovat i o zásahů krajských hygienických stanic, pokud se na určitém území vyvine situace specificky. Do budoucna je podle ní také třeba se na podobné hrozby připravit, protože se budou opakovat. „Musíme mít vyškolené lidi, musíme mít nachystanou techniku, musíme mít softwarové vybavení,“ vyjmenovala.

Hlavní hygienička je zároveň náměstkyní ministra zdravotnictví. Rážovou do funkce jmenovala vláda koncem loňského června. Funkcí byla už předtím pověřena po březnovém odvolání Evy Gottvaldové, která podle kabinetu svou práci v počínající epidemii nezvládla.

Hygienici jsou v době epidemie koronaviru zásadní složkou správy. Krajské hygienické stanice mají na starosti místní opatření, jejich pracovníci vedou s nakaženými rozhovory a v takzvaném epidemiologickém šetření dohledávají jejich kontakty a místo nákazy.

Zdroj