Selhání státu, nebo jsou si někteří rovnější? Nelegální teplická party Petra Bendy skončila bez pokuty

2 měsíce starý 13

Ministr vnitra Jan Hamáček a kandidát do krajského zastupitelstva za ČSSD Petr Benda | FOTO: ČTK

Ústečtí krajští hygienici uzavřeli šetření oslavy v teplickém hotelu Prince de Ligne s překvapivým výsledkem. Pokuty dostali jen tři účastníci, zatímco organizátor Petr Benda a další desítky hostů vyvázli bez postihu. Vláda přitom zpřísnila sankce a důrazně vyžaduje dodržování pravidel.

Důvěra ve státní orgány v čele s vládou klesá k bodu mrazu. Tomuto vývoji nenahrává jen jejich neschopnost čelit covidové epidemii aspoň v takové míře, jako v drtivé většině evropských zemí. Nepomáhají ani špatné vzory vládních činitelů a dalších privilegovaných, kteří sami porušují přísná pravidla, ale i měření dvojím metrem, pokud se tak stane.

Dále čtěte

ČTK

Hnutí ANO věří jen pět procent podnikatelů. Babišova chiméra řídit stát jako firmu zkrachovala

Výzkum agentury Median zaznamenal dramatický propad podpory podnikatelů hnutí ANO. Zrychlila ho neschopnost vlády zvládat epidemii covidu, slabé ...

číst článek »

Přísnější sankce

Ministr vnitra Jan Hamáček počátkem února prosadil ve vládě tvrdší sankce proti těm, kdo opakovaně porušují vládní nařízení proti šíření covidu-19. Pokuty by se mohly vyšplhat do výše 30 tisíc korun, pro podnikatele a firmy až do čtyř milionů, a bude možné jim uložit zákaz podnikání na jeden rok.

Premiér Andrej Babiš a s ním celá vláda současně důrazně vyzývají občany, aby důsledně dodržovali přijatá pravidla, na která nyní v ulicích dohlížejí desítky tisíc policistů a vojáků.

S těmito apely a policejními zásahy proti provinilcům, kteří neberou tyto výzvy na vědomí, je v přímém rozporu rozhodnutí Krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem. Uzavřela vyšetřování oslavy narozenin podnikatele Petra Bendy v hotelu Prince de Ligne, která měla enormní mediální ohlas.

Proti Bendovi prý nejsou důkazy

Majitel hotelu a organizátor nelegální party podle hygieniků nepochybil, stejně jako drtivá většina jeho hostů. „Po poradě s naší právničkou jsme došli k závěru tento případ uzavřít. Pro případné sankcionování pořadatele jsme neměli dostatek důkazů,“ uvedla krajská hygienička Lenka Šimůnková.

Ačkoli se oslavy v době, kdy jsou noční akce zakázané a hotely uzavřené, zúčastnily desítky lidí, většinou s průhlednou výmluvou pracovního jednání, postiženi byli dosud jen tři účastníci. Hygienici vyměřili pokuty 10 tisíc korun šéfovi Národní sportovní agentury Milanu Hniličkovi, místopředsedovi Rady České televize Jiřímu Šlégrovi a Vlastimilu Dvořákovi mladšímu.

Dále čtěte

FCM

Doležal, Šafr, Němcová nebo Obrana před Babišem. Podporujte žurnalistiku čtením!

Spolek Free Czech Media ve spolupráci s deníkem FORUM 24 vydal v roce 2020 čtyři knihy. Najdete v nich aktuální témata, rozhovory i historii. ...

číst článek »

Nejhůře dopadli liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák, který musel rezignovat, stejně jako ředitel teplického fotbalového klubu Petr Hynek, nebo teplický zastupitel Michal Kasal ze strany PRO Zdraví a Sport, kterou Benda založil po odchodu z ČSSD.

Hnilička sice složil mandát poslance za hnutí ANO, ale vedení vlivné agentury operující miliardovým rozpočtem s platem ministra si ponechal. Bez úhony vyšel bývalý premiér Jiří Paroubek, přítel Petra Bendy z doby, kdy tento zákulisní hráč řídil ústeckou sociální demokracii.

Státní správa tímto rozhodnutím prakticky vysílá signál, že podobné večírky jsou v době nouzového stavu tolerovány a jejich organizátorům nic nehrozí. Případem se ještě zabývá teplický magistrát, který prošetřuje možné přestupky sedmnácti účastníků narozeninové party.

Policie nepochybila

Rozhodnutí krajských hygieniků navazuje na obdobně sporný verdikt šetření teplických policistů, zda nepochybili, když „přehlédli“ pořádání oslavy  v hotelu v centru města. Odbor vnitřní kontroly policejního prezidia při prověrce žádnou chybu nezjistil. Šetření prý neprokázalo ani to, že by policisté záměrně do hotelu nešli, přičemž okolo něj několikrát během inkriminované doby projeli autem.

Nyní pomiňme, že byl na oslavě přítomen dnes už bývalý krajský policejní ředitel Husák. Kdo jiný by měl na dodržování vládních nařízení dohlížet než on? Svědkové přímo na místě přitom potvrzovali, že oslava v hotelu byla hlučná a nepřehlédnutelná.

Dále čtěte

ČTK

Babiš hledá obětní beránky. Výměnou hlavní hygieničky nezakryje vlastní selhání

Koronavirová situace se nevyvíjí dobře a premiér Andrej Babiš, který selhal v roli krizového manažera, zavelel, že musí padat hlavy. Rozkaz ...

číst článek »

Je ovšem docela možné, že se místní policie přednostně věnovala jiným prioritám. Téhož dne podnikla masivní razii, kdy jen v Ústeckém kraji proběhlo 750 kontrol hospod a restaurací, jejichž majitelé často z existenčních důvodů protestují proti dlouhodobé uzávěře jejich podnikání bez adekvátních kompenzací.

Svědectví o těchto zásazích podal Radovan Hurčík, spolumajitel teplického rockového klubu Knak. „Pro veřejnost jsme měli zavřeno, jen jsme chtěli dát možnost lidem podepsat petici, že nesouhlasíme s vládními opatřeními,“ řekl Radiožurnálu, když popisoval, že v podniku sedělo asi deset lidí, když přijela dvě policejní auta.

„Dovnitř přišlo asi sedm policistů, že prý máme všichni jít domů. Řekli jsme jim, že ti lidé přišli jen podepsat petici a že si musí nejprve přečíst důvody protestu. Nakonec se všichni podepsali, ukázali občanky a šli domů. Policisté mi řekli, že nás pošlou ke správnímu řízení,“ uvedl Hurčík.

Hamáčkův favorit Benda

Ministr vnitra Jan Hamáček, který navzdory místní organizaci prosadil kontroverzního politického podnikatele Petra Bendu na ústeckou kandidátku ČSSD v loňských krajských volbách, dnes mlčí. Sociální demokracie v tomto kraji pohořela, získala jen 3,16 procenta hlasů. Hamáček zatím dělá všechno pro to, aby podobného výsledku dosáhla v letošních klíčových volbách do poslanecké sněmovny.

Ústecká krajská hygiena v současné zjitřené atmosféře selhala. Uplatňují snad státní orgány stále okřídlené Orwellovo heslo, že všichni jsou si rovni (i v hrozbě sankcí), ale někteří jsou si rovnější?

Zdroj