Senát připraví aktivaci článku 66. Poslanci se k němu staví kladně

3 měsíce starý 42

19. října 2021, 15:55 Autor: EuroZprávy.cz / ČTK

Předsedové sněmovních stran včetně předsedy hnutí ANO a premiéra Andreje Babiše se dnes odpoledne sešli v Senátu, aby s jeho vedením probrali postup při předání prezidentských pravomocí kvůli indispozici Miloše Zemana. Koalice Spolu situaci považuje za velmi vážnou, chce ale postupovat obezřetně.

Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala, Marian Jurečka

Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala, Marian Jurečka
FOTO: Petr Čepela / INCORP images

Poslanecký klub Pirátů a Markéta Pekarová Adamová z TOP 09 svým poslancům doporučí hlasovat pro článek 66. Lídr koalice Spolu Petr Fiala ale uvedl, že před finálním hlasováním bude třeba si opět vyžádat stanovisko Ústřední vojenské nemocnice.

Předseda STAN Vít Rakušan podotkl, že pokud nebudou indicie, že se zdravotní stav prezidenta lepší, také doporučí poslancům, aby pro přesunutí pravomocí prezidenta hlasovali.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil následně potvrdil Fialova slova o aktualizaci informací o schopnosti prezidenta vykonávat svůj úřad před tím, než se o článku bude hlasovat. Dodal ale, že se Senát na aktivaci začne pracovat. 

Babiš před jednáním uvedl, že by s přenesením pravomocí prezidenta na premiéra a předsedu Sněmovny počkal do prosince. Hnutí SPD v pondělí oznámilo, že chce znát celé sdělení Ústřední vojenské nemocnice o stavu prezidenta, posoudit ho celé a zjistit, o jakém časovém horizontu zpráva hovoří.

Ředitel ÚVN a prezidentův ošetřující lékař Miroslav Zavoral v pondělí na dotaz Senátu napsal, že Zeman nyní není ze zdravotních důvodů schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Možnost, že by se tato situace v následujících týdnech změnila, hodnotí Zavoral jako málo pravděpodobnou.

Předpokládá se, že Senát by na základě této zprávy o převodu prezidentových kompetencí jednal 5. listopadu. Sněmovna by o tomtéž mohla rozhodnout po 8. listopadu, kdy začne její ustavující schůze v povolebním složení.

Zdroj