Senát rozhoduje o daňovém balíčku

1 měsíc starý 12

09:55 - Za hospodářský výbor jeho předseda Vladislav Vilímec (ODS) řekl, že orgán podpořil sazby daně z příjmů fyzických osob 15 a 23 procent po zrušení superhrubé mzdy. Slevu na poplatníka chce zvýšit jen o 3000 korun na 27 840 korun ročně. „Většina původních změn má jen zanedbatelný rozpočtový dopad,“ uvedl.

09:36 - Mezitím uvedl senátor Zdeněk Hraba (STAN), že předloží návrh na zamítnutí daňového balíčku jako celku. „Balíček lidem slibuje více peněz jen naoko, ve skutečnosti ale o mnohem více peněz kvůli němu lidé přijdou,“ napsal.

09:25 - Slovo si vzala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Uvedla, že považuje diskusi kolem daňového balíčku jako mnozí za návrat k ideové politice. Zároveň senátory požádala, aby vypustili z daňového balíčku zvýšení daňové slevy na poplatníka, který prosadili v rámci pozměňovacích návrhů Piráti, a zatížil by podle ní statní kasu příliš. „Důležitější je zrušení superhrubé mzdy,“ prohlásila u řečnického pultíku.

09:00 - Začala schůze v Senátu.

Vážení čtenáři, vítáme vás u on-line reportáže.

Sněmovna schválila v daňovém balíčku nejen zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb daně z příjmu na 15 a 23 procent, ale i zvýšení daňové slevy na poplatníka na 34 125 korun. Veřejné rozpočty by schválený návrh připravil asi o 130 miliard korun.

Politici se posléze vyděsili, že něco podobného neměli v úmyslu a premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl senátorům, aby při projednávání balíčku slevu na poplatníka zrušily. Zároveň navrhl nově kompenzovat výpadky příjmů obcí a krajů 20 miliardami korun ročně, a to po dobu dvou let. Již dříve navíc avizoval, že se diskuse v Senátu osobně zúčastní.

Zdroj