Senát USA schválil pomoc 95 miliard dolarů pro Izrael, Ukrajinu a Tchaj-wan. Rozprava trvala celou noc

před 1 týden 35

Americký Senát v úterý schválil návrh zákona o pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu ve výši 95,3 miliardy dolarů, tedy 2,2 bilionu korun, informuje agentura AP. Stalo se tak po rozpravě, která trvala celou noc.

Aktualizujeme Washington 13:02 13. 2. 2024(Aktualizováno: 13:37 13. 2. 2024)

Voják ukrajinské pobřežní stráže hlídkuje v Černém moři (fotografie ze 7. 2. 2024)

Voják ukrajinské pobřežní stráže hlídkuje v Černém moři (fotografie ze 7. 2. 2024) | Foto: Thomas Peter | Zdroj: Reuters

K hlasování Senát přistoupil poté, co malá skupina republikánů, kteří se stavěli proti poskytnutí pomoci ve výši 61 miliard dolarů Ukrajině, využila posledních hodin rozpravy k argumentaci, že by se USA měly spíše soustředit na vlastní problémy, než posílat další peníze do zahraničí.

Rusko na Ukrajině minulý týden použilo nadzvukovou střelu, tvrdí odborník

Číst článek

Nakonec však 22 republikánských senátorů hlasovalo spolu s téměř všemi demokraty pro přijetí balíčku poměrem 70 ku 29 hlasům.

Americký prezident Joe Biden již několik měsíců naléhá na Kongres, aby urychleně schválil další pomoc Ukrajině a dalším americkým partnerům, včetně Tchaj-wanu.

Po přeshraničním teroristickém útoku palestinského radikálního hnutí Hamás z loňského 7. října požádal také o finanční prostředky pro Izrael spolu s humanitární pomocí pro Palestince v Pásmu Gazy.

Návrh zákona o bezpečnostní pomoci spojencům zahrnuje 61 miliard dolarů (přes 1,4 bilionu Kč) pro Ukrajinu, která bojuje proti ruským invazním silám, 14 miliard dolarů pro Izrael ve válce proti palestinskému hnutí Hamás, a také 4,83 miliardy dolarů na podporu partnerů v oblasti Indického oceánu a přilehlých částí Tichého oceánu na odvrácení agrese ze strany Číny. Oblast se označuje také jako Indo-Pacifik a zahrnuje i Tchaj-wan.

Návrh nyní zamíří do Sněmovny reprezentantů, kde mají většinu republikáni. Očekává se, že by tam návrh mohl narazit. Balík pomoci nemá podporu bývalého prezidenta Donalda Trumpa ani jeho stoupenců.

Uzavřete dočasné příměří s Hamásem, vyzývá Bílý dům Izrael. Přínos by podle USA byl ohromný

Číst článek

Schválení napjatě očekává Kyjev, prostředky potřebuje na další obranu před dva roky trvající ruskou agresí.

Bezprostředně po přijetí návrhu výsledek hlasování uvítal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Americká pomoc přibližuje spravedlivý mír na Ukrajině a obnovuje globální stabilitu, což vede ke zvýšení bezpečnosti a prosperity pro všechny Američany a celý svobodný svět,“ uvedl na síti X.

Zatímco od zahájení ruské invaze v únoru 2022 schválili zákonodárci pro Ukrajinu více než 110 miliard dolarů, od loňského ledna, kdy republikáni převzali kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů, Kongres žádnou větší pomoc Kyjevu neschválil.

ČTK

Přečtěte celý článek