Senát vyzval k udržení nezávislosti České televize. Sněmovna by podle něj měla odložit volbu čtyř nových členů Rady ČT

3 měsíce starý 13

Senát vybídl k udržení nezávislosti České televize v souladu s programovým prohlášením vlády. Sněmovna by v souvislosti s tím podle horní komory měla odložit volbu čtyř nových členů Rady ČT, která je plánována na polovinu dubna. Nejprve je třeba ověřit legitimitu a dodržování zákonných závazků organizací, které navrhly kandidáty na nové členy. Senátoři o tom ve středu rozhodli na popud své mediální komise.

Senát připomenul část programového prohlášení vlády, v němž se kabinet zavázal zachovat dosavadní postavení veřejnoprávních médií a podporovat jejich nezávislost. Vyzval v této souvislosti, aby odložila volbu členů Rady České televize do vyjasnění pochybností o splnění zákonných podmínek navrhujících organizací.

Dále čtěte

archiv

Koronavirus ohrožuje svobodnou žurnalistiku. Pomozte nám fungovat dál

Epidemie koronaviru a uzavírání ekonomiky postihlo celou řadu odvětví. Mezi nimi je i žurnalistika, za kterou nestojí žádný oligarcha nebo ...

číst článek »

Sedm z 12 organizací, jejichž nominanty sněmovní mediální výbor zařadil do užšího výběru, podle senátora Davida Smoljaka (STAN) nepředložilo informace o svém hospodaření. Senátor také vyjádřil pochybnosti o tom, zda tyto organizace reprezentují významné společenské a kulturní trendy, jak zákon o České televizi ukládá.

Senátor Michael Canov (SLK) namítl, že organizacím za nedostatky v hospodaření hrozí pokuta až 100 000 korun, neztratily ale právo nominovat své adepty. „Navrhnout může vlastně kdokoli kohokoli,“ poznamenal.

O odklad volby nových členů rady už v neděli požádala ve společném prohlášení koalice Spolu, tedy ODS, KDU-ČSL a TOP 09. „Někteří uchazeči o funkci člena Rady České televize představují riziko další destabilizace rady a hrozí útok na samotnou podstatu veřejnoprávního média, což je nezávislé a objektivní vysílání,“ uvedla senátorka ODS Miroslava Němcová. Chystanou volbu pokládá koalice za výsledek snahy ANO, ČSSD, SPD či KSČM změnit podobu vysílání České televize.

V užším výběru jsou mimo jiné hudebník Pavel Černocký, kterého Federace židovských obcí obvinila z hlásání antisemitismu, publicista Jefim Fištejn, prezident organizace proti odzbrojování Liga Libe Pavel Černý nebo předseda Rady seniorů Zdeněk Pernes. Šanci usednout v televizní radě mají také někdejší vedoucí pracovníci České televize Karel Novák a Radek Žádník či bývalá členka Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Milada Richterová. O znovuzvolení se ucházejí Jaroslav Dědič a Jaroslav Maxmilián Kašparů.

Zdroj