Senátní ústavní komise probere kroky vůči sporným prezidentským milostem

3 měsíce starý 121

foto Ilustrační foto - Senátorka a bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová vystoupila 19. října 2021 v Praze na tiskové konferenci k možnostem zajištění výkonu pravomocí hlavy státu.

Praha - Senátní ústavní komise se bude dnes zabývat možnými právními kroky vůči sporným prezidentským milostem. Jedním z nich je podle předsedy komise Zdeňka Hraby (STAN) i ústavní žaloba na hlavu státu. Důvodem jednání komise je kontroverzní milost Miloše Zemana pro šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka, kterou Senát ve shodě s dalšími politiky i právními experty označil za nepřijatelnou.

Mezi podporovatele ústavní žaloby patří v Senátu bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS) nebo advokát Václav Láska (Senátor 21). Sám Hraba dává přednost změně ústavy, aby udělení prezidentské milosti musel podobně jako amnestii odsouhlasit také předseda vlády.

Balák byl pravomocně odsouzen ke třem letům vězení za ovlivnění dvousetmilionové veřejné zakázky na zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava. Zaplatit měl podle rozsudku 1,8 milionu korun a dostal čtyřletý zákaz činnosti. Zeman mu svým rozhodnutím, které padlo jen dva dny po vynesení rozsudku, vše prominul. Podle Zemana nebyla zřejmě pro Balákovo odsouzení rozhodná povaha činu, ale to, kde pracuje. Podle kritiků tím dal najevo, že zaměstnanci Hradu jsou beztrestní.

Zdroj