Senátní volby letos vyhrála ODS před KDU-ČSL a ANO

4 měsíce starý 13

foto Sčítání odevzdaných volebních lístků po uzavření volebních místností po druhém kole voleb do třetiny Senátu v obvodu č. 52 - Jihlava. Dosavadní předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) obhajuje proti Janě Nagyové (ANO), 1. října 2022 Jihlava.

Praha - Senátní volby letos vyhrála ODS se ziskem osmi mandátů z 27. Žádná jiná strana či hnutí ji podle propočtu ČTK v počtu senátorů nepřekonají. KDU-ČSL má šanci obhájit šest mandátů ze sedmi, ANO může mít čtyři letos zvolené senátory, o jednoho více než dosud. Celkem bude mít nejméně pět senátorů, díky čemuž by poprvé v historii mohlo mít hnutí Andreje Babiše vlastní stranický klub.

ČSSD, která byla měla před 12 lety v Senátu nadpoloviční většinu, letos pokračovala v ústupu z parlamentních pozic. Po loňském odchodu ze Sněmovny nezískala letos v senátních volbách žádný mandát a zůstane jí jediný senátor, bohumínský Petr Vícha.

V nejsledovanějším duelu na Jihlavsku vyhrál Miloš Vystrčil (ODS) nad Janou Nagyovou (ANO) a bude moci být předsedou Senátu i další dva roky. Z vedení horní komory mandát obhájili i Jiří Oberfalzer (ODS) a Jiří Růžička (navržen TOP 09) z klubu Starostů. Jan Horník (STAN) jako jediný z místopředsedů mandát neobhájil.

.

Zdroj