Senátní výbor kvůli korespondenční volbě nepodpořil volební novelu

2 měsíce starý 11

Možnost volit poštou prosazuje horní komora dlouhodobě kvůli krajanům, kteří v rozlehlejších zemích musí kvůli výběru poslanců podniknout dlouho a nákladnou cestu na ambasády. Ve sněmovně se ale zatím pro podporu takové změny nenašel dostatek hlasů. Platí to i pro aktuální novelu, která musí být přijata včas tak, aby se říjnové volby do dolní komory mohly uskutečnit v plném rozsahu.

Novela je reakcí na verdikt Ústavního soudu, který kromě způsobu přepočtu hlasů na mandáty zrušil vstupní limit do sněmovny pro koalice. Dvoučlenná uskupení by podle předlohy musela získat nově alespoň sedm procent hlasů, vícečetná jedenáct procent, tedy méně než v minulosti. V případě samostatně kandidujících stran novela zachovává pětiprocentní hranici.

Nový způsob přepočtu voličských hlasů na poslanecké mandáty sice opět zvýhodňuje úspěšnější strany, ale mírněji než dosud. Mandáty se mají přidělovat automaticky bez možnosti povolebního zásahu stran.

Sněmovní volby se uskuteční 8. a 9. října. Kandidátní listiny je třeba předložit nejpozději 3. srpna. Volební novela by měla nabýt účinnosti o měsíc dříve, tedy od počátku července.

Zdroj