Senátoři v Chile uzákonili sňatky párům stejného pohlaví. Možná bude i adopce

2 měsíce starý 24

Horní komora chilského parlamentu ve středu schválila zákon, který umožní sňatky osob stejného pohlaví, včetně adopcí dětí těmito páry. Právní normu nyní budou posuzovat poslanci, kteří ji podle deníku El Mercurio zřejmě rovněž brzy podpoří.

Santiago de Chile 21:46 21. července 2021

V Chile budou se moci brát stejnopohlavní páry | Foto: Rodrigo Garrido | Zdroj: Reuters

Návrh zákona o sňatcích osob stejného pohlaví předložila chilskému parlamentu před více než čtyřmi roky tehdejší socialistická prezidentka Michelle Bacheletová.

V hlavní roli poslanci. Film Zákon lásky sleduje pro a proti ohledně manželství homosexuálů

Číst článek

Po nástupu pravicového politika Sebastiána Piňery do čela země se ale tímto návrhem chilští zákonodárci nezabývali a pokus senátorů z loňského ledna ztroskotal na tvrdém odporu konzervativních stran vládní koalice. Minulý měsíc nicméně prezident Piňera vyzval k rychlému projednání této právní normy.

Konzervativní senátoři nicméně zákon v debatě kritizovali. „Manželství je ze své podstaty svazek muže a ženy s možností plodit (děti) a vztahy osob stejného pohlaví jsou jiná kategorie, protože možnost plodit nemají,“ prohlásil senátor Manuel José Ossandón, který hlasoval proti.

Zákon podpořilo 28 senátorů a 14 bylo proti.

Podpora většiny veřejnosti

Podle průzkumu agentury Ipsos schvaluje sňatky osob stejného pohlaví 65 procent Chilanů, což je druhý nejvyšší počet v Latinské Americe po Argentině, kde je to 73 procent.

Po schválení zákona dolní komorou se Chile stane podle agentury EFE osmou zemí regionu s takovým zákonem po Argentině, Brazílii, Kolumbii, Uruguayi, Ekvádoru, Kostarice a Mexiku, kde tato možnost platí v některých státech federace.

[ES OFICIAL] Senado APRUEBA proyecto de ley de #MatrimonioIgualitario ahora avanza a su segunda tramitación en la Cámara de Diputados.

18:23 – 21. 07. 2021

191 615

Chile patřilo dlouho k nejkonzervativnějším zemí Latinské Ameriky, například teprve v roce 2004 tam vstoupil v platnost zákon umožňující rozvést manželství. Od roku 2015 mohou v Chile uzavírat homosexuálové registrovaná partnerství, čímž získají například stejná dědická práva jako páry opačného pohlaví, mohou uplatňovat daňové odpisy či pobírat sociální dávky, nemohou ale adoptovat děti.

ČTK

Zdroj