Senegal přišel s levným rychlotestem na covid. Mohl by pomoc zvýšit počet testů v Africe

3 měsíce starý 11

S rozšířením testování na koronavirus v Africe by mohl pomoct levný senegalský rychlotest. Jeho cena by neměla přesáhnout 25 korun. K určení výsledku potřebuje kapku krve odebranou z prstu. Většina z víc než padesáti afrických zemí v současnosti testuje málo.

Dakar 12:34 28. března 2021 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování proti koronaviru v Senegalu | Foto: Zohra Bensemra | Zdroj: Reuters

Zatímco v Jihoafrické republice testy dosud odhalily asi 1,5 milionu nakažených, většina zemí vykazuje počet odhalených případů koronaviru v řádu tisíců nebo desetitisíců.

Zdravotnická organizace: Šíření koronaviru v Africe zrychluje. Počet nakažených za dva týdny dvojnásobil

Číst článek

Výjimkou není ani Senegal, kde dosud testy odhalily nákazu u více než 38 tisíc lidí.

„Od počátku pandemie se v Senegalu velmi málo testuje. Kapacita je zhruba čtyři tisíce testů za den. Ve většině případů se jedná o osoby, které mají příznaky,“ říká Radiožurnálu Andrea Toušková z Dakaru.

Nedávno Senegal spustil službu, která lidem umožňuje v případě podezření na nákazu zavolat si zdravotníky přímo domů nebo na pracoviště.

Země taky očkuje, a to i díky centrálnímu registračnímu systému počítajícímu s náhradníky. Za den zdravotníci v Senegalu podali vakcínu maximálně 35 tisícům lidí.

Kateřina Havlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdroj