Senioři po očkování umírali, tvrdila aktivistka. Za dezinformace zaplatí čtvrt milionu

1 týden starý 8

Peterková na základě údajného svědectví zaměstnankyně domova v Měšicích tvrdila na Facebooku, že v tomto zařízení zemřeli kvůli očkování na přelomu let 2020 a 2021 senioři a u dalších se vážně zhoršil zdravotní stav. Na videích Peterkové zaznělo například i to, že v obci Měšice docházelo k falšování úmrtních listů seniorů, kteří zemřeli po očkování.

Senioři v pečovatelských bytech tam ale v té době přitom kvůli nedostatku vakcíny ještě vůbec nebyli očkováni. Provozovatelé domova, společnost Antonia senior services, kvůli tomu podali žalobu na ochranu dobré pověsti. Soud Peterkové zakázal, aby dezinformace dál šířila, a nařídil jí omluvit se.

„Omluva má být zaslána písemně a poté zveřejněna na facebookovém profilu žalované a dále na jejích webových stránkách. Konečně soud uložil paní Peterkové i povinnost uhradit klientovi částku peněžitého zadostiučinění 250 tisíc korun spolu s úroky z prodlení a náklady řízení,“ uvedl advokát poškozených Robert Falbr.

Případ také ještě zkoumá policie. Zjišťuje, zda se Peterková zveřejněním lživých informací nedopustila trestného činu.

„Paní Peterková se v řízení nijak procesně nebránila. Přestože byla předvolána, k soudu nedorazila a nedorazil ani žádný její zástupce. Soud vzhledem k nepřítomnosti žalované rozhodl rychle, jednání netrvalo déle než hodinu. Očekávám, že nám soud do jednoho měsíce doručí písemný rozsudek, a poté budeme čekat, zda paní Peterková podá proti rozsudku odvolání. Domnívám se, že šance na úspěch odvolání jsou jen malé, a to proto, že paní Peterková nevyužila svého práva účastnit se jednání,“ podotkl Falbr.

Pokud Peterková dobrovolně nesplní to, co jí přikázal soud, zvažuje právník podání návrhu na exekuci.

Tvář konspirační scény

Domov v Měšicích se kvůli lžím Peterkové potýkal podle pracovníků zařízení s nenávistnými reakcemi a s tím, že senioři pak odmítali ošetření. „Senioři jsou bohužel náchylnější k důvěře v dezinformace, neboť je pro ně obtížnější rozlišovat skutečně podložené informace od nepravdivých tvrzení, řekla Aktuálně.cz vedoucí pečovatelské služby Katarzyna Anna Porubská.

„Ještě dnes, rok po kampani paní Peterkové, musíme některým seniorům vysvětlovat, že šlo o nepravdivé informace,“ doplnila.

Bývalá reportérka Jana Peterková se řadí do skupiny lidí, kteří šíří dezinformace o nemoci COVID-19 a očkování proti této nemoci nebo útočí na zdravotníky. Na ženu bylo uvaleno několik exekucí a na své akce požaduje finanční dary od lidí, kteří sledují její videa na internetu. Založila si také vlastní politickou stranu MY 21 a kandidovala do Poslanecké sněmovny.

Zdroj