Série Jarní hvězdy s Českou filharmonií nabídne čtyři koncerty

2 měsíce starý 7

foto Ilustrační foto - Česká filharmonie v pražském Rudolfinu na snímku z 23. prosince 2017.

Praha - V březnu a dubnu uspořádá první český orchestr Česká filharmonie ve spolupráci s Českou televizí sérii čtyř koncertů s názvem Jarní hvězdy s Českou filharmonií (ČF). Živé přenosy bude možné zhlédnout na ČT art a na sociálních sítích filharmonie. Sólisty koncertů pod taktovkou Semjona Byčkova a Jakuba Hrůši budou violoncellistka Alisa Weilersteinová, houslisté Nikolaj Szeps-Znaider a Lisa Batiašviliová a klavírista Kirill Gerstein. První koncert se uskuteční 9. března. ČTK o tom dnes informoval mluvčí ČF Luděk Březina.

"Po vyhlášení lockdownu jsme chvíli zvažovali, zda by nebylo správné alespoň první koncert z připravované série zrušit. Pak jsme ale došli k názoru, že bychom tím nikomu a ničemu nepomohli. Cíl našich koncertů se totiž nezměnil. Chceme prostřednictvím hudby přinést naději a radost tam, kde se jí nedostává, a zároveň znovu vyjádřit podporu zdravotníkům, na které současná krize doléhá nejvíce," uvedl generální ředitel České filharmonie David Mareček. "A chceme jít také trochu příkladem. Náš orchestr v průběhu uplynulého roku přísně dodržoval všechna doporučená opatření včetně testování PCR testy. Jenom to nám umožnilo, abychom nemuseli přestat hrát," dodal.

Na prvním koncertu, který se uskuteční 9. března, zazní Koncert pro violoncello a orchestr e moll Edwarda Elgara s americkou cellistkou Alisou Weilersteinovou. Druhou skladbou večera bude Sukova Pohádka léta, kterou ČF, rozšířená o hráče z orchestru Národního divadla, uvedla v premiéře 26. ledna 1909 pod taktovkou Karla Kovařovice. Řízení koncertu se ujme hlavní hostující dirigent ČF Jakub Hrůša, který se propagaci Sukova díla systematicky věnuje. "Jsem osobně poctěn a nadšen, že se Sukovy tvorby mohu trvale ujímat s Českou filharmonií, orchestrem, který je tím nejpovolanějším k tomuto úkolu a Suka vyznává. Je to velká výzva, plná nástrah a nároků, ale zrovna tak plná bytostného potěšení," sdělil Hrůša, který Pohádku léta s prvním českým orchestrem nahraje na CD.

Hrůša bude 14. dubna dirigovat i třetí koncert ze série Jarní hvězdy s Českou filharmonií, na němž vedle Sukova Zrání zazní Saint-Saënsův Třetí houslový koncert s Lisou Batiašviliovou. Druhý a čtvrtý koncert pak bude řídit šéfdirigent a umělecký ředitel ČF Semjon Byčkov. 25. března bude na programu První houslový koncert Maxe Brucha v podání Nikolaje Szepse-Znaidera a Druhá symfonie Sergeje Rachmaninova a 29. dubna Druhá symfonie "Maloruská" Petra Iljiče Čajkovského a světová premiéra Koncertu pro klavír a orchestr Thomase Larchera s Kirillem Gersteinem.

V průběhu všech zkoušek a koncertů platí doporučená bezpečnostní a hygienická opatření. Celý orchestr je testován jednou před a jednou v průběhu každého projektu PCR testy. Povinnost testování mají i ostatní pracovníci ČF, kteří jsou s orchestrem v kontaktu. Od začátku března je v Rudolfinu povinné používání respirátorů FFP2 nebo KN95. Členům orchestru, kterým to způsob hry na hudební nástroj umožňuje, je doporučeno nošení respirátoru i na pódiu.

Zdroj