Setkání za 500 dolarů. ‚Šaman‘ z nepokojů v Kapitolu vyšel z vězení a snaží se vydělat na popularitě

4 měsíce starý 23

Na začátku roku 2021 se stal tváří vpádu přívrženců tehdejšího amerického prezidenta Donalda Trumpa do sídla Kongresu, nyní se na své nechvalné proslulosti snaží vydělávat. Jacob Chansley, známý jako „šaman QAnon“, si minulý týden odpykal svůj trest a ihned spustil internetový obchod. Nabízí oblečení se svým portrétem či osobní setkání za 500 dolarů (11 000 Kč), informují americká média.

Washington 7:04 2. června 2023

Jacob Chansley, známý jako „šaman QAnon“, v budově Kapitolu | Foto: Mike Theiler | Zdroj: Reuters

Chansleymu předloni v listopadu soud uložil 41 měsíců za mřížemi poté, co byl 6. ledna jedním z lídrů nepokojů. Snímky, které jej zachycují uvnitř Kongresu svlečeného do půl těla, s kožešinovou čepicí s rohy a motivem americké vlajky na obličeji, tehdy obletěly celý svět. Přezdívka, která se pro něj vžila v médiích, vychází z jeho podpory protrumpovského konspiračního hnutí QAnon.

‚Šaman QAnon‘ u soudu doznal vinu. Za vtrhnutí do Kapitolu si nejspíše odsedí tři až čtyři roky

Číst článek

Magazín Vice tento týden připomenul, že Chansley během soudního procesu tyto myšlenky zavrhl. „Ovšem do několika hodin od chvíle, kdy byl minulý čtvrtek propuštěn z domu na půli cesty ve Phoenixu, opět hlásal divoké konspirační teorie ve videu nahraném na twitter, kde sliboval bojovat proti ‚globální korupci‘ a usilovat o nalezení ‚pravdy‘,“ uvádí web.

Chansley také spustil vlastní web, kde se prezentuje jako „Šaman Ameriky“ a nabízí pestrou škálu zboží. V nabídce jsou trička, mikiny, sukně, legíny, vlajky či hrnky s jeho portrétem z útoku na washingtonský Kapitol, který narušil schůzi k potvrzení výsledku prezidentské volby.

Další částí jeho projektu je „akademie“, která zahrnuje i možnost soukromých rozhovorů s čerstvě propuštěným mužem.

Za útoku na Kapitol 18 let vězení. Americký soudce odsoudil zakladatele organizace Oath Keepers

Číst článek

Chansley byl zadržen krátce po nepokojích v Kongresu, během kterých se dostal až do jednacího sálu Senátu a zanechal tehdejšímu viceprezidentovi Mikeu Penceovi vzkaz: „Spravedlnost se blíží.“

U soudu se později přiznal k maření úředního postupu. Ve vězení mu předtím tamní lékaři diagnostikovali několik duševních poruch, včetně bipolární poruchy či schizofrenie.

Web Arizona Republic informoval, že Chansley se už v den svého propuštění v kostýmu známém ze 6. ledna dostavil do Kapitolu ve Phoenixu, kde sídlí parlament a guvernér státu Arizona. V parku mezi budovami měl dříve ve zvyku postávat s kožešinou na hlavě a s bubínkem v ruce a přednášet kolemjdoucím o korupci. Nyní se na místo vrátil i s fotografem a kameramanem.

„Mé šamanské jméno je Yellowstonský vlk a jsem hrdý na to, že jsem Američan,“ řekl.

ČTK

Zdroj