Ševčíka nahradí jeho zástupkyně. Ve funkci děkanky povede Národohospodářskou fakultu Zubíková

před 2 týdny 40

Děkankou Národohospodářské fakulty bude po Miroslavu Ševčíkovi jeho statutární zástupkyně Adéla Zubíková, ve středu o tom rozhodl fakultní akademický senát. Zubíková působí jako provizorní šéfka fakulty od Ševčíkova odvolání rektorem Petrem Dvořákem v prosinci. Zubíková porazila bývalého děkana Zdeňka Chytila i Pavla Řežábka z fakulty.

Praha 20:29 29. května 2024

Vysoká škola ekonomická

Vysoká škola ekonomická | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Volba děkana probíhala ve středu za zavřenými dveřmi, tiskový tajemník fakulty dovnitř odmítl vpustit zástupce médií i studentů s odvoláním na zaplněnou kapacitu jednací místnosti. „Jde o akademickou akci, ne veřejnou. Přednost má akademická obec,“ oznámil. 

Problém pro Národohospodářskou fakultu. Volba děkana měla vést k nějakému návrhu, říká rektor VŠE

Číst článek

Před začátkem jednání dovnitř smělo několik fotografů, ti však se zahájením zhruba v 18.00 museli odejít. Během jednání před místností postávala také zhruba dvacítka studentů, kteří se nedostali dovnitř, přestože požadovali, aby mohli volbě přihlížet. 

O zvolení Zubíkové akademický senát stručně informoval na chodbě před místností zhruba ve 20.30. „O dalších věcech rozhodne pan rektor, který ji (Zubíkovou) bude jmenovat,“ oznámil po volbě předseda fakultního akademického senátu Ján Pavlík.

Dvaatřicetiletá Zubíková provizorně vede fakultu od Ševčíkova odvolání v prosinci 2023. Od roku 2022 působí jako proděkanka pro studium. „Jejím záměrem je pokračovat ve zdokonalování kvality stávajících studijních programů na NF VŠE,“ stojí na webu Národohospodářské fakulty

Bývalý děkan z let 2018 až 2022 Chytil neuspěl už při první volbě, kde byl po odstoupení Pavla Řežábka jediným uchazečem a hlas mu udělil pouze jeden senátor. Podle něj jeho volbu senát zamítl kvůli tomu, že se „vyslovil negativně k některým veřejným vystoupením bývalého děkana,“ uvedl po první volbě.

Třetí kandidát, Pavel Potužák, kandidoval před dvěma týdny do fakultního senátu. Ještě předtím se jako Ševčíkův kritik ucházel o místo do senátu celé univerzity, v tom však na fakultě neuspěl.

Národohospodářská fakulta v současnosti řeší mimo jiné i odebrání akreditace k řízení ke jmenování profesorů v oblasti ekonomie, o čemž rozhodla v dubnu Rada Národního akreditačního úřadu. Důvodem byla nedostatečná publikační činnost fakulty a nízké zapojení do vědeckých a výzkumných projektů, řekl dříve předseda úřadu Robert Plaga.

Miroslav Harant

Přečtěte celý článek