Severní Korea odpálila další balistickou raketu, dopadla do moře. Tokio důrazně protestuje

1 týden starý 6

Raketu Pchjongjang podle jihokorejské armády odpálil v 11:05 místního času (3:05 SEČ). Vystoupala do výšky 50 kilometrů a uletěla zhruba 800 kilometrů, než spadla do moře, které leží mezi Korejským poloostrovem a Japonskem. Soul test rakety označil za jasné porušení rezolucí Rady bezpečnosti OSN, Tokio vyjádřilo důrazný protest.

KLDR v týdnu uvedla, že odpalování raket je reakcí na ohrožení severokorejské bezpečnosti. Za to země považuje společné americko-jihokorejské cvičení, které podle ní může situaci vyhrotit až do nepředvídatelné krize. Rozsáhlé vojenské cvičení Spojených států a Jižní Koreje, které oba spojenecké státy zdůvodňují nutností reagovat na nebezpečí ze strany KLDR, začalo v noci na pondělí a bude trvat do 23. března.

Loni Severní Korea odpálila rekordní počet více než 70 raket, včetně mezikontinentálních balistických střel schopných dosáhnout americké pevniny. Američtí a jihokorejští představitelé i proto varovali, že se komunistická země může připravovat na první jaderný test od roku 2017.

Zdroj