Severní Korea odpálila dvě balistické rakety, uletěly přes 400 kilometrů, uvedli Japonci

5 měsíce starý 13

Rezoluce OSN severokorejskému režimu kvůli jeho jaderným zbrojním programům testy balistických raket zakazují. Pacifické velení amerických sil v reakci na čtvrteční zkoušky uvedlo, že jasně ukazují hrozbu, jakou nedovolený zbrojní program KLDR představuje pro sousedy země a mezinárodní společenství.

Rakety byly odpáleny z východu KLDR s přibližně dvacetiminutovým odstupem a urazily vzdálenost asi 420 a 430 kilometrů. Japonská vláda uvedla, že podle všeho nepoškodily žádnou loď ani letadlo. Premiér Suga vzkázal Pchjongjangu, že jeho „chování ohrožuje mír a bezpečnost Japonska a celého regionu“. Severní Korea zkoušky uspořádala v den, kdy v Japonsku odstartovala štafeta s olympijskou pochodní před letošními letními hrami v Tokiu.

Členové jihokorejské Národní bezpečnostní rady dali najevo hluboké znepokojení kvůli jednání Pchjongjangu, uvedla kancelář jihokorejského prezidenta.

O minulém víkendu Severní Korea zkušebně odpálila dvě rakety krátkého doletu, informovali ve středu vysoce postavení představitelé americké vlády. Bidenova administrativa se o kontakt s Pchjongjangem pokusila, ten však takovou snahu označil za „laciný trik“.

Zdroj