Šibalové v Česku mají nový trik. Vyberou vám účet a ještě si na vás vezmou půjčku, splácet budete do konce života

před 2 měsíce 63

V České republice se začínají dít skutečně nepříjemné věci. Lidé ve velkém přicházejí o své celoživotní úspory, jelikož někde něco špatně vyplní a naletí profesionálně organizovaným skupinám, které se specializují na to, že je nějakým způsobem obalamutí. Nejde už zdaleka jen o důchodce, kteří se nevyznají v nových technologiích. Často naletí i člověk ve středním věku, který s nimi umí pracovat.

Do potíží se dostanete rychle

Tito podvodníci ovšem využívají natolik sofistikovaných metod, že je skutečně jednoduché jim podlehnout. Předně dokáží simulovat webové aplikace nejrůznějších společností, zejména potom bankovních domů. Stačí neprozřetelně kliknout na nějaký zaslaný odkaz a ocitnete se na stránce, která vypadá přesně jako internetové bankovnictví České spořitelny, Komerční banky nebo ČSOB.

V dobré víře vyplníte své údaje, ale nevíte, že jste na podvodném webu a právě jste je odevzdali organizované skupině, která je prakticky stoprocentně zneužije. Podobné věci se dějí dnes a denně, přičemž Česká spořitelna teď varovala předtím, že tito šibalové již dokonce programují celé aplikace, které se tváří jako oficiální mobilní bankovnictví. Pokud si takovou nainstalujete, opět platí, že budete mít velké problémy.

Metody živlů jdou ale ještě podstatně dále. Pokud se vám dokáží dostat do internetového nebo mobilního bankovnictví, pochopitelně se pokusí vyluxovat vaše účty. Nově ovšem přišli na specifikum českých bankovních účtů. Lidé v nich totiž velmi často mají nevyužité takzvané předschválené půjčky.

Banky to odmítají

Jde v podstatě o marketing bankovních domů, který vám tam neustále visí a upozorňuje vás, že si na jedno kliknutí můžete vzít půjčku. Tu už vám banka jakoby schválila dopředu a můžete ji v podstatě okamžitě čerpat. Jenže co se nestane, když se k účtu dostane podvodník?

Pochopitelně si o půjčku požádá, ta okamžitě přistane na účtu a on ji vyčerpá. “Vzali si minutovou půjčku 300 tisíc korun. Požádali si a za chvilku to bylo schváleno,” uvedl jeden z podvedených klientů pro server TN.cz.

Pokud byste očekávali, že banka se k tomu postaví čelem a alespoň tuto půjčku obelhanému klientovi nebude počítat, byli byste na omylu. Dotyčný ji jednoduše musí splácet, což je obrovská rána, jelikož je v podstatě bez prostředků.

Čtěte také: Velká česká banka začala lidem rušit účty. Někteří končí doživotně a nikdy už si ho nesmí založit. Důvod je zvláštní

Objevují se proto hlasy, podle kterých je třeba předschválené půjčky omezit. Pravděpodobně tak, aby nebylo možné čerpat je skutečně okamžitě, ale až s určitým odstupem. Tomu se ovšem brání banky v čele s Českou spořitelnou i ČSOB, podle kterých jde o oblíbenou službu a bankovnictví je obecně dobře zabezpečeno. To je sice pravda, ale tady udělají chybu sami klienti.

Foto: Shutterstock

Přečtěte celý článek