Síkela chce od Agrofertu vymáhat 100 milionů. Brusel žádá o posudky na linku Penamu

5 měsíce starý 23

 ČTK

"Mohu potvrdit, že pan ministr tento dopis odeslal," řekl serveru iRozhlas.cz Síkelův mluvčí Vojtěch Srnka. Dopis s žádostí o expertizy adresovaný eurokomisařce pro soudržnost a reformy Elise Fereirrové odešel na české zastoupení v Bruselu ve středu.

Evropská komise na podzim s konečnou platností rozhodla, že 100 milionů za dotaci na toustovou linku neproplatí. Projekt podle ní nebyl nijak inovativní, obdobnou linku používala jiná pekárna Agrofertu v Německu. Částku, kterou tak dosud zaplatila Česká republika ze státního rozpočtu, stát z evropských fondů zpět nedostane.

Peníze však po Agrofertu, jehož faktickým majitelem je předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš, dosud nikdo nevymáhal.

Síkelův předchůdce Karel Havlíček (ANO), jehož úřad je za dotační projekt zodpovědný, tvrdil, že k auditu nemá žádné bližší informace a že řízení ještě není u konce. Exministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) přitom potvrdila, že její úřad auditní zprávu dostal. Uvedla však, že české úřady peníze po Agrofertu zatím vymáhat nebudou.

Ministryně to na konci listopadu odůvodnila tím, že resort zatím nedostal oficiální překlad auditní zprávy do češtiny. Zároveň uvedla, že až ministerstvo dokument obdrží, bude mít tříměsíční lhůtu na vypořádání se s podněty, které zpráva komise obsahuje.

Podle ministerstva průmyslu a obchodu je ale před zahájením procesu odnětí dotace, který by mohl skončit u soudu, nutné získat z Bruselu expertizy k auditní zprávě. Síkela tak o ně nyní Brusel v dopise požádal.

Penam patří Agrofertu od roku 2004. Babiš holding v roce 2017 vložil do svěřenských fondů a mluví o něm jako "o své bývalé firmě", je ale příjemcem veškerých zisků firem z fondu. V radě spravující fondy také sedí například jeho manželka Monika nebo jeho právní zástupce.

Zdroj