Šíleně precizní nový VAR. Schickovi neprošel ani neviditelný ofsajd o „nehet“

2 měsíce starý 28

„Vyrovnávací gól Patrika Schicka neplatí. VAR ho odvolal. Sakra,“ napsali správci twitterového profilu Bayeru Leverkusen v 75. minutě středečního zápasu proti belgickým Bruggám v Lize mistrů. Oslavy lídra české reprezentace se spoluhráči měly jepičí život.

Zklamání přinesla novinka, která fotbal propojuje s umělou inteligencí. Asistent rozhodčího nezvedl praporek, nicméně v tu chvíli začala úřadovat chytrá pomůcka zvaná zkráceně SOAT, která si teď užívá premiérové chvíle v Lize mistrů a v obdobné verzi brzy bude součástí i mistrovství světa v Kataru. Statisíce diváků u televize rázem viděly propracovanou 3D animaci, která ukázala, jak moc byl 26letý Schick v „zakázané“ zóně. Respektive jak málo.

Grafika nabízí jakousi zeď postavenou v okamžiku vyslání přihrávky podle posledního bránícího hráče a jeho části těla, kterou se může dotknout míče. Schick v tomto případě bílou stěnu narušil takřka nepostřehnutelně. Přesto se v dolní části objevila černá tečka. Za tu mohla miniaturní část špičky kopačky forvarda Bayeru nacházející se v ofsajdu možná o tři milimetry.

Tato nepatrná vzdálenost nemůže útočícímu hráči reálně zajistit žádnou výhodu, což byl původní důvod vzniku pravidla o ofsajdu. Ale fotbalisté na té absolutně nejvyšší úrovni si musí zvyknout, že definitivně odzvonilo veškeré dříve preferované benevolenci při hraničních momentech.

V české lize zatím existuje možnost, jak situace, která by nyní byla v Lize mistrů díky mikroskopické práci computerů ofsajdová, může skončit neodvolaným gólem. Tuzemští rozhodčí sice mohou akci zpětně proklepnout díky video asistentovi rozhodčího, jenže obsluha systému VAR vyhodnocuje daný fragment stylem „baj očko“. Nemá k dispozici kalibrovanou čáru, natož ještě dražší 3D modely s precizní geometrií. Pokud tedy z opakovaných záběrů nedojde k názoru, že je ofsajd průkazný, branka platí.

Fortuna liga může Lize mistrů závidět 10 kamer instalovaných pod střechou stadionu. Ty po celý zápas hlídají celkem 29 bodů na tělech všech 22 hráčů na hřišti. Jakmile systém detekuje ofsajd, pošle notifikaci asistentovi sudího. Jelikož ale zatím SOAT nedokáže identifikovat, kteří hráči byli v daném momentu v aktivním ofsajdovém postavení – zapojili se do hry – je technologie jen poloautomatizovaná. Do hry v tuto chvíli přichází lidský faktor, aby určil, na koho je třeba si posvítit a koho se naopak přezkoumávání nemá týkat.

Ve středu to byl Schick, kdo se ocitl v centru dění a byl posléze rozmrzelý z technologie s nulovou tolerancí a velkou transparentností i rychlostí. Celému Leverkusenu sebrala trochu euforie při katastrofálním startu sezony. Bayer padl 0:1 a zapsal už šestou porážku z dosavadních sedmi soutěžních zápasů nového ročníku.

Zdroj