Silné zemětřesení v Ekvádoru si vyžádalo nejméně 12 mrtvých

1 týden starý 16

Americká geologická služba USGS oznámila zemětřesení o síle 6,7 u ekvádorského pobřeží, s epicentrem asi 80 kilometrů jižně od přístavu Guayaquil, druhého největšího města v jihoamerické zemi, ležícího asi 270 kilometrů jihozápadně od hlavního města Quito. Evropští seismologové nejprve odhadli sílu otřesů na 6,9 stupně.

V Guayaquilu úřady oznámily praskliny na budovách a domech. Zdi některých objektů se zřítily. Úřady nařídily uzavřít tři silniční tunely.

Ekvádorská agentura pro mimořádné situace, která plní roli ústředny při zvládání pohrom a rizik, nejprve oznámila, že v andském městě Cuenca zahynul jeden člověk. Obětí se stal cestující ve vozidle, uvězněný pod sutinami domu. Další tři lidé přišli o život v pobřežní provincii El Oro.

V provinčním středisku Machala se zřítil dvoupatrový dům a v jeho sutinách se ocitl neznámý počet lidí. Práci záchranářů a policistů komplikuje popadané elektrické vedení a výpadek telefonického spojení. Prezident Lasso později řekl, že obětí zemětřesení v Ekvádoru už je dvanáct. 

Videa sdílená na sociálních sítích ukázala lidi shromažďující se na ulicích přístavu Guayaquil a okolních obcí. Popsali, že jim doma padaly různé věci. Aglomerace má asi tři miliony obyvatel. Zemětřesení zachytil také přímý přenos diskusního pořadu tamní televizní stanice Marca, který musela televize po otřesech přerušit. 

Zdroj