Silnice jsou kvůli sněhu sjízdné jen s opatrností

3 měsíce starý 24

foto Situace na zasněžené silnici 112 u Telče na Vysočině, 6. ledna 2021.

Praha - Po nočním sněžení leží na silnicích Vysočiny nová vrstva sněhu. Krajská správa a údržba silnic má v terénu sypače na všech 114 okruzích. V noci v Libereckém kraji připadlo do dnešního rána několik centimetrů sněhu.

Liberecký kraj

V noci v Libereckém kraji připadlo do dnešního rána několik centimetrů sněhu. Rozbředlý sníh leží i na silnicích prvních tříd v horských oblastech Jablonecka a Semilska, vyplývá z údajů na dopravním webu Ředitelství silnic a dálnic. Opatrní by měli být motoristé i na čtyřproudé silnici 35 z Liberce na Turnov, silničáři varují před možnou námrazou.

Pro nákladní vozidla nad šest tun s výjimkou autobusů je nadále uzavřená silnice třetí třídy přes Oldřichovské sedlo z Mníšku do Raspenavy na Liberecku. Zákaz pro ně platí od středečního rána. Důvodem je zledovatělý povrch silnice po předchozím sněžení a obava ze zablokování jedné ze dvou přístupových cest do Frýdlantského výběžku. Silnice přes Oldřichovské sedlo se upravuje pluhy a k údržbě lze jako posyp použít pouze písek nebo drť. Kamiony se do Raspenavy, Hejnic či Lázní Libverda dostanou po silnici I/13 přes Frýdlant, která se udržuje chemicky.

Zvýšenou opatrnost silničáři doporučují řidičům v celém Libereckém kraji. Ujetý nebo rozbředlý sníh je na vozovkách nižších tříd na Jablonecku, Semilsku i Liberecku. Mokré jsou silnice na Českolipsku.

Meteorologové očekávají sněhové přeháňky, zejména na horách, dnes i přes den. Srážky by podle předpovědi pro Liberecký kraj měly ustávat k večeru. Nejvyšší denní teploty by měly být v kraji mezi minus dvěma a plus jedním stupněm Celsia, na horách mezi minus pěti a minus dvěma stupni.

Kraj Vysočina

Po nočním sněžení leží na silnicích Vysočiny nová vrstva sněhu. Krajská správa a údržba silnic má v terénu sypače na všech 114 okruzích. Na solených úsecích je sníh rozbředlý. Silnice jsou sjízdné jen se zvýšenou opatrností, stále někde sněží. Podle mluvčí hasičů Petry Musilové zaměstnávají hasiče od středečního večera stromy popadané přes silnice.

"Padají pořád, ale hasiči to zvládají odklízet," řekl před 6:30 dispečer krajských silničářů Roman Hubený. Noční teploty na Vysočině podle něho klesly k minus třem stupňům Celsia. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu se budou odpoledne pohybovat od minus dvou do jednoho stupně Celsia. Sněžení bude slábnout, večer může být i polojasno.

Od středečního podvečera do dnešního rána likvidovali hasiči na Vysočině popadané stromy na komunikacích téměř na 30 místech, uvedla Musilová. Nejvíc zásahů kvůli odstraňování stromů měli hasiči na Jihlavsku, všechny se obešly bez zranění.

Zdroj