Sirotek, kterého odvlekli do Ruska a povolali do armády, se vrátil na Ukrajinu

2 týdny starý 8

Ukrajinský teenager a sirotek Bohdan Jermochin, kterého Rusové odvlekli z okupovaného Mariupolu do Ruska, se vrátil na Ukrajinu. Na sociálních sítích o tom informoval šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak. Jermochin byl v době svého pobytu v Rusku předvolán k odvodové komisi, kam se měl dostavit po dovršení 18 let.

Foto: Andrij Jermak/X

Bohdan Jermochin se svou sestrou

Článek

„Našemu týmu se podařilo navrátit domů Bohdana Jermochina, ukrajinského hocha, kterého Rusko odvezlo z Mariupolu do Moskevské oblasti,“ napsal Jermak. Dodal, že mladík má 18. narozeniny právě dnes.

Jermochinův návrat se podle něj podařilo zrealizovat díky projektu Bring Kids Back (Přivezte děti zpátky) iniciovanému ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským i úsilí ukrajinské prezidentské kanceláře a ombudsmana Dmytra Lubince. Jermak poděkoval za pomoc také Kataru a Dětskému fondu OSN (UNICEF).

Foto: Twitter/Andrej Poleščuk

Bohdan Jermochin

Rusové loni po obsazení Mariupolu umístili mladíka do pěstounské rodiny v Rusku. Letos v březnu se Jermochin pokusil z Ruska utéct zpět na Ukrajinu, ale zastavily ho bezpečnostní složky poblíž hranic, napsal dříve portál Meduza.

Mladík se nakonec spolu se svou ukrajinskou právní zástupkyní Katerynou Bobrovskou obrátil přímo na Zelenského, kterého požádal o pomoc s návratem.

Звернення до Президента України щодо повернення Богдана Єрмохіна до України!🇺🇦

Posted by Katinka Bobrovskaya on Thursday, November 9, 2023

Kyjev viní Rusko, že unáší ukrajinské děti se záměrem vymazat jejich ukrajinskou identitu. Mezinárodní trestní soud (ICC) letos v březnu vydal kvůli podezření z nezákonného odvlékání ukrajinských dětí do Ruska zatykač na ruskou zmocněnkyni pro práva dětí Mariju Lvovovou-Bělovovou a také na ruského prezidenta Vladimira Putina.

Ukrajinský sirotek, kterého Rusové odvezli z Mariupolu, se může vrátit do vlasti

Zdroj