Širší vedení komunistů doporučilo prodloužit nouzový stav

5 měsíce starý 14

Výkonný výbor KSČM doporučí poslancům v pátek hlasovat pro prodloužení nouzového stavu. Místopředseda KSČM Petr Šimůnek dnes ČTK řekl, že z 20 hlasujících se 13 členů výboru již vyslovilo pro prodloužení, hlasovat po internetu mohou dnes do 14:00.

Už to nemůže dopadnout jinak, než že doporučujeme poslaneckému klubu být pro prodloužení nouzového stavu, uvedl Šimůnek. Poslanecký klub ovšem rozhodne až v pátek.

Předseda KSČM Vojtěch Filip uvedl, že poslanci budou respektovat doporučení výkonného výboru. Část z nich ovšem uvedla, že prodlužovat nouzový stav nechce. Filip dnes novinářům ve sněmovně řekl, že v doporučení jsou podmínky, za kterých mají poslanci souhlasit s prodloužením nouzového stavu. Ty se týkají návratu dětí do škol, některé organizace zase doporučují změnit omezení volného pohybu mezi okresy na kraje. Filip očekává, že zákonodárci budou doporučení respektovat a že poslanecký klub bude jednotný.

Členové širšího vedení strany se v hlasování vyjadřovali k prodloužení nouzového stavu obecně. Podle stavu, který nastane ve sněmovně, klub bude navrhovat, jak dál, uvedl Šimůnek na dotaz, zda se komunisté přikloní ke 30 dnům, jak žádá menšinový kabinet ANO a ČSSD, nebo ke kratší lhůtě. Podle Šimůnka by mohlo jít o kompromis, kdy by dělící čárou pro počátek rozvolňování byly Velikonoce. Například liberecká organizace navrhuje prodloužení o 14 dní, doplnil Filip.

Předseda KSČM nepředpokládal, že výkonný výbor rozhodne s tímto výsledkem. V podstatě se tím zmírní tlak na vládu, aby dělala opatření, která jsou smysluplná a lidé je budou akceptovat, řekl. Podle něj by se pandemie měla řídit na úrovni jednotlivých regionů. Bylo by to efektivnější než plošná centrální opatření.

K žádosti menšinového kabinetu hnutí ANO a ČSSD o prodloužení nouzového stavu o 30 dnů do 27. dubna se sněmovna vysloví v pátek, vláda zatím podporu dojednanou nemá. Aktuálně stav nouze platí do 28. března.

Zdroj