Síť 5G Vodafonu využívají už desítky tisíc lidí

3 měsíce starý 10

1. dubna 2021, 11:32 Autor: EuroZprávy.cz / ČTK

Rychlou mobilní síť 5G českého Vodafonu v současnosti využívá kolem 40.000 zákazníků, což je asi jedno procento celkového počtu klientů operátora. Mobilní telefon umožňující 5G přitom vlastní kolem 80.000 zákazníků, polovina tedy nejrychlejší síť nevyužívá. Vyplývá to z informací, které dnes uvedl generální ředitel Vodafonu Petr Dvořák na setkání s novináři.

Vodafone, ilustrační fotografie

Vodafone, ilustrační fotografie
FOTO: Adam Mráček / INCORP images

Vodafone spustil 5G v prvních pěti městech loni na podzim. V současnosti sítí pokrývá 3,5 milionu lidí, tedy asi třetinu populace. "Zatím se zaměřujeme na pokrývání větších územních celků. Zahušťovat a zvyšovat její kapacitu začneme později," dodal Dvořák.

Vodafone ve středu jako první z tuzemských operátorů vypnul starší síť 3G, kterou využívalo asi jedno procento zákazníků. Uvolněné frekvence chce využít pro budování 5G nebo zvyšování kapacity LTE. Pro 5G operátor rovněž využije kmitočty v pásmech 700 a 3500 MHz z nedávné aukce.

Údaj o poštu zákazníků na konci fiskálního roku, který skončil 31. března, firma ještě nezveřejnila. Dvořák pouze uvedl, že vzrostl počet uživatelů fixní sítě meziročně o pět procent a naopak v mobilní síti klesl počet předplacených karet o 14 procent, což souvisí například s menším počtem zahraničních pracovníků v Česku nebo turistů. Počet smluvních klientů se o pět procent zvýšil. Tržby z romaingu kvůli koronavirovým omezením klesly o 68 procent.

Operátor začal vystupovat pod novým sloganem "Together we can", který bude od 2. dubna podporovat televizní kampaň. V rámci kampaně firma nabídne mimo jiné připojení o rychlosti jeden Gbit/s za 550 Kč měsíčně, tedy za poloviční cenu.

Zdroj